Seferberlik çağrısı

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal ve soykırım tehdidine karşı Kürt kurumları, dünyanın her yerinde Kürtler ve dostlarına direniş çağrısında bulundu.

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik Türk devletinin soykırım ve işgal tehditlerine karşı Kürt kurumları, Kürt halkı ve dostlarına seferberlik çağrısı yaptı.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve Kürdistan İslam Toplum (CÎK) yaptıkları yazılı açıklamada Kürt halkı ve dostlarının Türk işgal ve soykırım saldırısına karşı seferberlik ruhuyla hareket etmesini istedi.

KNK Yürütme Konseyi yazılı açıklamasında, Uluslararası Koalisyon’a bağlı askerlerin sınır hattından çekildiğini hatırlatarak, DAİŞ, El Nusra ve Türkiye’nin Kürt düşmanlığı temelinde ortaklaştığına vurgu yaptı.  KNK, “Bu güçler (DAİŞ ve El Nusra) başarılı olmayınca kendisi (Türk devleti) hareketlilik ve saldırı içerisine girdi. Şimdi gündemde olan saldırı, Kobanê, Cerablus ve Efrîn’e yönelik saldırı gibidir” ifadesini kullandı.  Kürdistan’ın batısının şimdi büyük bir saldırı tehdidi altında olduğunu kaydeden KNK, şu çağrılarda bulundu: “Her Kürt, her Kürdistanlı, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, seferberlik ruhu ile, eylemleriyle ve her türlü imkanları ile Türk devletine karşı birlik olmalı, direnmeli ve Rojava Kürdistan’a sahip çıkmalı. Direniş dışında başka yol yok. Başta gençler olmak üzere tüm Kürdistan halkına çağrımızdır; Seferberlik zamanıdır, her yerde ayağa kalkın.”

KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı da  Rojava’yı Kobanê ruhuyla sahiplenmeye çağırdı.  KCDK-E’nin açıklamasında “Türk devletinin sınırötesi operasyon ve işgal tehditleri Amerikan güçlerinin sınırdan çekilmesiyle bir üst aşamaya geçmiştir. AKP-MHP faşist ittifakı eliyle Kürt halkına ve bölge halklarına karşı başlatılan bu soykırımcı işgal girişimine karşı halkımızı ve dostlarımızı ayakta olmaya çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Kobanê ruhuyla Rojava sahiplenilmeli

Tarihi, Kürtler başta olmak üzere bölge halklarına karşı soykırımla dolu olan Türk devletinin, tıpkı Efrîn’de olduğu gibi yeni bir işgalde bulunmak istediği vurgulanan açıklamada özetle şunlar belirtildi: “Asuri-Süryani, Kürt, Ermeni, Keldani, Êzîdî, Alevi, Arap tüm halklar büyük bir saldırı tehdidi altında.  Halkımız dünyanın neresinde olursa olsun, toprağını ve onurunu korumak için sefer olmalıdır. Herkesi Kobanê ruhuyla ayağa kalkarak tüm dünyada direniş ve seferberliğe çağırıyoruz. Tek yol direniş, tek yol AKP-MHP faşist ittifakının işgal ve soykırım tehditlerine karşı mücadeledir. ”

‘Gün Rojava’ya, onura sahip çıkma günüdür’

TJK-E tarafından yapılan açıklamada ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük 9 Ekim 1998 Uluslararası Komplosu’nun başarılı olmadığı belirtildi, Kürtler ve dostlarına ise Rojava için alanlara çıkma çağrısı yaptı.  TJK-E açıklamasında “9 Ekim Komplosu ile amaçlarına ulaşamayan faşist güçler bugün komplo güncellenmek istiyor. AKP-MHP faşist rejimi Kürt ve Ortadoğu halklarının en büyük kazanımı olan  Rojava’ya bir soykırım saldırı gerçekleştirmek istiyor. Kuşkusuz Kürt kadınları, Kürt halkı dün olduğu gibi bugün de Rojava’yı savunacak. Gün, Rojava etrafında birleşerek, insanlık onurunu, halkımızın kazanımlarını ve geleceğimizi savunma günüdür.”

Açıklama “Öcalan’a Özgürlük’ şiarıyla 9 Ekim’de Brüksel ve Strasbourg’da gerçekleştireceğimiz eylemlere güçlü katılmaya çağırıyoruz” cümleleriyle sona erdi.

‘Rojava’ya saldıran İslam ve insanlığa düşmandır’

Kürdistan İslam Toplumu da (CÎK), Rojava’ya saldırı planlayan Türk devletinin, İslam ve insanlığa düşman olduğunu belirtti, gerçek Müslümanları mücadeleye çağırdı.

CÎK’in açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı: “Ölüm, işkence, katliam, hırsızlık, talan, işgal, tecavüz, yıkım, fitne ve fesat dışında hiçbir sıfatları olmayan bir çete devleti ve ona bağlı unsurlar, Hz.Muhammed’in ordusu olduklarını duyuruyor. İslam ve insanlık düşmanlarına karşı, gerçek müminler, mücadele ve mücahede edecek.İslam alemi ve dürüst Müslümanlar, mücadeleyi ısrarla bu zalim ve münafıklara karşı yükseltmelidirler.”

HABER MERKEZİ


KONGRA GEL: Birlikte direnelim birlikte yenelim

KONGRA GEL, Rojava işgaline karşı halkların tarih yazabileceğini ve faşizmden kurtulabileceğini belirtti.
KONGRA GEL’in açıklaması özetle şöyle: “Kürt halkının varlığının düşmanı olan faşist Türk devleti, Kuzey-Doğu Suriye halklarının demokratik kazanımlarını ortadan kaldırmak amacıyla uzun süredir Rojava’yı işgal etme hazırlığı yapıyor. ABD yaptığı açıklama ile gösteriyor ki, hem Rojava’nın işgal edilmesine hem de DAİŞ’in sorumluluğunun Türk devletine verilmesine karar vermiş.  ABD’nin kararının hiçbir ahlaki ve insani boyutu yoktur. 100 yıldan beri devletlerarası çıkarlara kurban edilen Kürt halkı bir kez daha kurban edilmek isteniyor. Ancak bu sefer onların umduğu gibi olmayacak. Kürt-Arap-Asuri-Süryani halkları ve onların uluslararası alandaki gerçek dostları sonuna kadar soykırımcı sömürgeci Türk devletine karşı direnerek, kendi tarihlerini yeniden yazacak. Rojava halklarının etrafında kenetlenerek Türk devletinin sömürgeci, soykırımcı, faşist, Kürt dişmanı politikalarını çökerterek, tüm bölge halklarını ve insanlığı bu beladan kurtarabiliriz. Gün faşizmi çökertme günüdür.  Faşizme karşı duyarlı olan tüm çevrelere çağrı yapıyoruz: AKP-MHP faşizminin Rojava’yı işgal saldırılarına karşı demokrasi güçleri olarak birlikte direnerek, çöküş sürecinde olan faşizmi yenebiliriz ve halklarımız için demokratik özgür bir geleceği birlikte yaratabiliriz.”

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found