Şehitler törenle uğurlanıyor

Dêrik ve Qamişlo’da aralarında Free Burma Rangers Üyesi Zau Seng’in de bulunduğu 15 şehit, halkın büyük katılımıyla yapılan cenaze törenlerinin ardından uğurlandı.

Şehit aileleri, “80 ülkeden gelen DAİŞ elemanlarına karşı savaştık ve şehitlerimiz sayesinde topraklarımızı özgürleştirdik. Terörist olan biz miyiz?” diye sordu.

Türk ordusunun işgal saldırılarına karşı direnerek şehit düşen QSD savaşçıları dün Qamişlo ve Dêrik’te toprağa verildi.

Serêkaniyê’de şehit düşen 8 QSD savaşçısı için Qamişlo’da merasim düzenlendi. Şehit Aileleri Meclisi öncülüğünde Şehit Delil Saruxan Mezarlığı’nda düzenlenen merasime, siyasi parti temsilcileri, sivil kurumlar, kanaat önderleri, dini liderler, Cizîr Bölgesi Özerk Yönetim heyeti ve binlerce Qamişlolu katıldı.

Îbrahîm Zekeriya (Ehemed Zîb), Mihemed Xelef (Lewend Qamişlo), Mihemed Mesûd (Koran Qamişlo), Dilbirîn Hesen (Cegerxwîn), Azad Elî (Baz Qamişlo), Mihemed Mihemed (Akif) ve Özsavunma Güçleri savaşçısı Şivan Îbrahîm(Tekoşer Qamişlo) ile Heftenîn’de şehit düşen HPG gerillası İsa Hisên (Cekdar Qamişlo) için yapılan cenaze töreninde konuşan şehit İbrahim Zekeriya’nın dayısı Hewas Miflih, “80 ülkeden gelen DAİŞ çetesi elemanlarına karşı savaştık ve şehitlerimiz sayesinde Suriye topraklarını özgürleştirdik. Erdoğan, QSD’nin terörist olduğunu iddia ediyor. Ancak QSD, Kuzey-Doğu Suriye’deki Kürt, Arap, Süryani halklarının çocuklarıdır. Terörist olan biz miyiz? Şehitlerimiz özgür ve onurlu bir yaşam için canlarını feda ettiler” dedi.

YPJ savaşçısı ve şehit Şivan İbrahim’in halası Rûken İbrahim ise “Bugün namus ve şeref günüdür. Vicdan sahipleri bu direnişle kazanacak” diye konuştu.

Merasimin sonunda Şehit Aileleri Meclisi Üyesi Rêvin Şêxmus, şehitlik belgelerini okuyup ailelerine teslim etti. Merasime katılanlar daha sonra mezarlıkta kurulan taziye çadırına akın etti.

Dêrik’teki tören

Dêrik ve ilçelerinden binlerce kişi, Xebat Dêrik Şehitliği’nde Mihemed Sofî (Rohat Til Koçer), Emran Ali (Dêrsim Botan), Heyder El Cedû (Keder Berxwedan), Mehmûd Ehmed (Berxwedan), Hemdallah Arak (Masîro), Emîr Rindî (Ronî) ve Fehmî Şînkir (Derwîş) ile Til Temir’de şehit düşen Free Burma Rangers Üyesi Zau Seng’in cenazelerini Şehit Hogir Hastanesi’nden alarak uzun bir araç konvoyuyla Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’ne doğru yola çıktı.

Şehitlikte düzenlenen törende TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelîl konuşma yaparak şehitlerin ailelerine taziye dileklerini iletti. Şehitlerin mücadelesine sahip çıkacaklarının sözünü yineleyen Xelîl, işgalcilerin vahşi saldırılarına karşı Onur Direnişi’nin bir ayını geride bıraktığını belirterek, şunları söyledi: “İşgalci güçler bölgeye saldırmak için anlaştı. Halkımızın ve güçlerimizin şehitlerin izinde gerçekleştirdiği direniş, Kürdistan halkını tüm dünyada harekete geçirmiştir. Bunun üzerine bize saldırmakta anlaşan işgalci güçler, ateşkes ilan etmiştir. Fakat işgalci Türk devleti ve çetelerinin saldırıları şu ana kadar da devam etmektedir. Niyetleri, ateşkes kararıyla halkların oluşturduğu baskıyı hafifletmek ve bölge halklarına karşı yapılan yanlışların üstünü örtmektir. Şehitlerimizin mücadelesiyle edinilen kazanımları korumak için işgalci Türk devletinin saldırıları, bölge halkının savunulması ve siyasi çözüm için tartışmalarımız devam etmektedir. Biz savaş istemiyoruz ve kimseye savaş açmamışız. Yürüttüğümüz mücadele meşru savunma çerçevesindedir.”

Görevimizi yerine getireceğiz

Free Burma Rangers yöneticilerinden David Upac da törende yaptığı konuşmada yıllardır büyük zorluklar içinde yaşayan bölge halklarına teşekkür etti ve ABD’nin ihanetinden dolayı üzgün olduğunu söyledi. Upac, “Kuzey-Doğu Suriye halkları özgürlüğün sembolleridir. Bu nedenle Free Burma Rangers ekipleri olarak az sayıdaki üyelerimizle, hiçbir zaman teslim olmayacağımızı ve yaralıları tedavi görevimizi yerine getireceğimizi belirtiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından 7 şehide ait şehadet belgeleri okundu ve ailelerine teslim edildi. Şehit aileleri de evlatlarının yolunda mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Törenin sonunda şehitlerin cenazeleri zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde toprağa verildi.

Free Burma Rangers Üyesi Zau Seng’in cenazesi de ülkesine gönderilmek üzere Şehit Hogir Hastanesi’ne sevk edildi.

QAMIŞLO/DÊRIK


Altunöz ve Aydın şehit düştü

DKP/BÖG, Merkez Komite ve kurucu üyeleri Göze Altunöz ve üyeleri Yasin Aydın’ın şehit düştüğünü açıkladı.

Devrimci Komünarlar Partisi/Birleşik Özgürlük Güçleri, yaptığı yazılı açıklamada, üyelerinden Göze Altunöz ve savaşçılarından Yasin Aydın’ın şehit düştüğünü duyurdu.
Açıklamada, “Devrimci Komünarlar Partisi/Birleşik Özgürlük Güçleri Merkez Komite ve kurucu üyemiz Göze Altunöz (Aynur Ada) ve üyemiz, savaşçımız Yasin Aydın (İmran Fırtına) Türk devletinin Rojava topraklarını işgal saldırısına karşı direnişte ölümsüzleştiler” bilgisi verildi.

Açıklamada şunlar da kaydedildi: “Enternasyonal Özgürlük Taburu bünyesinde Türk sömürgeciliği ve işgalciliğinin Rojava’ya yönelik işgal saldırılarına karşı ilk günden itibaren en ön cephelerde konumlanan yoldaşlarımız kendilerinden önce ölümsüzleşenler gibi tarihe özgürlük tohumu oldular. İşgale, faşizme, sömürgeciliğe, emperyalizme geçit vermediler.
Partimiz ve Kadın Komünarlar Birliği/Kadın Özgürlük Gücü’nün kurucu komutasında yer alan Aynur yoldaşımız lise sıralarından Gezi barikatlarına kadar militan devrimciliğin ve kadın kurtuluş mücadelesinin öncüsü ve önderi oldu.

Gezi direnişinin en tarihsel günü olan 11 Haziran’da barikatlardan bir adım geri atmadı, son mevzisine kadar direnişi Komutan Ulaş Bayraktaroğlu ile birlikte göğüsledi.

Partimizin Kobanê savaşına dahil oluşuyla birlikte DKP/BÖG’ün tüm kuruluş ve inşa çalışmalarında yer aldı, hiçbir görevde tereddüde düşmedi. Gerilla alanlarında birleşik devrim mücadelesinin kurmaylığını üstlendi, Kadınların Birleşik Devrim Hareketi’nin kuruluşunda aktif rol aldı. DAİŞ’in yok edilmesinde Minbic savaşı içerisinde yer aldı ve kadınların özgürlük mücadelesini bulunduğu siperlerde yükseltti.

İmran yoldaşımız partimizin genç ve dinamik mücadelesini Türkiye metropellerinde ve ölümsüzleştiği Rojava topraklarında yürüttü. Lise mücadelesinde fırtına gibi esen, işçi direnişlerinde mekik dokuyan, eylem alanlarında faşistlerden hesap soran, devrimciliğin sıkışmış kalıplarını paramparça eden bir militan devrimcilik örneğini Rojava topraklarında işgalci TC ordusu ve çeteleri karşısında yenilmez bir devrimci pratikle ortaya koydu.”

DKP/BÖG, işgalciliğe, AKP-MHP faşizmine karşı mücadeleyi büyütmeye çağırarak, “İşgalcilere, çetelere, faşizme geçit vermeyeceğiz. Türkiye metroplollerinde  sömürüye ve işgal edilmeye çalışılan Rojava topraklarında sömürgeciliğe karşı ezilen halklarla birlikte enternasyonalist birleşik devrimci savaşı yürütüyoruz” mesajını verdi.

Enternasyonalist Özgürlük Taburu (EÖT) da yazılı açıklama yaparak, Til Temir’de şehit düşen DKP/BÖG savaşçıları Göze Altunöz ve Yasin Aydın’ı andı ve “Onların adımladığı yolu sonuna, zafere ulaştıracağız” dedi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found