Selûh ve El Celab sularını kirletiyor

Girê Spî’ye dönük işgal tehditlerini sürdüren Türk devleti, bölgeye akan Selûh ve El Celab sularına bölgedeki ilçelerin kanalizasyon hattını bağladı.

Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik işgal tehditlerini sürdüren ve sınır hattındaki bölgelerde sık sık sivilleri katleden işgalci Türk devleti, tüm kirli yöntemlere başvuruyor. Yaz aylarında Türkiye’den Rojava’ya akan nehir sularını keserek tarımda sulamayı engelleyen Türk devleti, yine DAİŞ gibi desteklediği çeteler eliyle Kuzey-Doğu Suriye’nin birçok merkezinde tarım arazilerini ateşe vererek bölge halkının ekonomisine karşı savaş yürüttü.

İşgalci devlet şimdi de sık sık işgal tehditlerinde bulunduğu Girê Spî’ye akan El Celab ve Selûh çaylarına kanalizasyon hatlarını bağladı. Akçakale ilçesi başta olmak üzere bölgedeki ilçe ve köylerin kanalizasyonunun çay sularına karışmasıyla Girê Spî’deki tarım arazilerinde zarar meydana geldi ve kimi köylerde kirli atık suları evlere kadar ulaştı.

Hastalıklara davetiye çıkardı

Daha önce bölgedeki tarım arazilerinin sulandığı ve balıkçıların geçimini sağladığı Selûh Çayı, Türk devletinin işgalci politikaları nedeniyle kanalizasyon birikintisine dönüştü. Aşırı sıcaklar nedeniyle yayılan kötü kokular hastalıklara davetiye çıkarırken, her iki çay etrafında da haşereler üremeye başladı.

Zarar vermek istiyor

Girê Spî’nin El Besatîn Mahallesi’nde yaşayan Salih El Hindawî, bölgede kötü kokuların yayıldığını ve haşerelerin çoğaldığını belirterek, bu durumun hastalıklara davetiye çıkardığını kaydetti. Türkiye’nin her türlü kirli yolu kullanarak Kuzey-Doğu Suriye’ye zarar vermek istediğini belirten El Hindawî, kanalizasyon sularının bölgeye akıtılmasıyla ilk etapta çocukların hedef alındığına dikkat çekti.

Ehmed Resleh isimli kent sakini ise Selûh Çayı’ndaki su seviyesinin ilk kez bu kadar yükseldiğini belirterek, “Daha önceleri bölgedeki tarım arazilerinin suyu burada birikirdi ve sulama yapardık ama artık bu su çok kirli ve evlere kadar ulaşıyor” dedi.

ANHA/GIRÊ SPÎ

Yazarın diğer yazıları

    None Found