Sessizlik protesto edildi

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’ne bağlı kurum ve organların bulunduğu Strasbourg ve Brüksel’de Kürdistanlılar düzenledikleri eylemlerle tecridi protesto etti. Devam eden ölüm orucu ve açlık grevlerinin sahiplenildiği eylemlerde Avrupa ülkeleri ve kurumlarının kayıtsızlığı kınandı.

Fransa’nın Strasbourg kentinde AK ve CPT önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, Avrupa kurumlarının açlık grevlerine sessizliğini, protesto etti. Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu önünde dördüncü kez düzenlenen Çarşamba eyleminde açlık grevi eylemleri karşısında Avrupa kurumlarının sessizliği protesto edildi.

Tecride karşı Strasbourg’ da devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin 150’ inci gününde, Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi ( CPT) önünde bir araya gelerek, kurumların sessizliğini protesto etti ve çözüm için adım atmaları çağrısında bulundu.

TJK-E ve KCDK-E’nin organize ettiği eylemde bir araya gelen Avrupa’ da yaşayan Kürdistanlılar ise kurumların sessizliğini kınayarak, tecridin kırılması yönünde Türkiye’ ye baskı yapılması çağrısında bulundu.Sık sık “Bıji Serok Apo” , “Hepimiz Leyla’ yız” , “Katil, faşist Erdoğan” sloganlarının atıldığı eylemde, Avrupa kurumlarının sessizliğinin tecridi derinleştirdiği vurgulandı. Başta AK olmak üzere, CPT’ nin görevlerini yapmayarak, Türkiye’ nin insan hakları ihlallerine ortak olduğunun dile getirildiği eylemde, tecridin bir insanlık suçu olduğuna değinildi.

Strasbourg

Eylemleri büyütme çağrısı

Avukatlarının 8 yıl aradan sonra Kürt Halk Önderi ile görüşmesinin direnişin kazanımı olduğuna dikkat çekilen eylemde, ortaya konan açlık grevi ve ölüm oruçlarının başarıya ulaşmasının, Kürt Halkı ve dostlarının eylemlerini arttırmasına bağlı olduğuna dikkat çekildi.

Eylemlerin tecrit kırılıncaya kadar, her Çarşamba günü devam edeceğine dikkat çekilen konuşmalarda, Kürt Halkının eylemlere katılması çağrısı yinelendi.

AP önünde tecride karşı eylem

Brüksel

Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu önünde dördüncü kez düzenlenen Çarşamba eyleminde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve açlık grevi eylemleri karşısında Avrupa kurumlarının sessizliği protesto edildi.

“Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan”, “Sessizliğiniz suç ortaklığınızdandır” şeklinde sloganların atıldığı eylemde, açlık grevi eylemcileri ve Öcalan üzerindeki tecridi anlatan pankartlar açıldı.

Eyleme katılarak bir konuşma yapan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, daha fazla direnişe çağırdı.  Özellikle annelerin direnişinin “saygıdeğer” olduğunu belirten Aydar, “Her Çarşamba sesimizi yükseltiyoruz, ama daha güçlü ses çıkarmalıyız” dedi.

Talepler dile getirildi

“Bırakın Leyla Yaşasın” Platformu tarafından okunan bir bildiride, açlık grevleri hakkında bilgi verildi. Platform, siyasi tutsaklara yönelik tecrit işkencesi ve hak ihlallerine son verilmesi, Türkiye’nin kendi  yasalarına uyması, AB, AK ve Avrupa hükümetlerinin Erdoğan rejimine baskı yapması, uluslararası bağımsız bir heyetin Türk cezaevlerine gönderilerek durumu yerinde incelemesi, Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi, konuşma hakkı, aile ve avukat ziyaretlerinin güvenceye alınmasını talep etti.

STRASBOURG/BRÜKSEL

Yazarın diğer yazıları

    None Found