Silah sevkiyatında yarış!

Fransa Gündemi

ABD’den sonra Fransa da Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı düzeyinde açıklama yaparak IŞİD yeni adı İslam Devleti’ne karşı Kürt bölgesinin kendisini savunması amacıyla silah sevkiyatı yapmaya başladı. Elysee Sarayı’dan François Hollande adına yapılan açıklamada, ‘’Kürdistan’da bölgesel yetkililer tarafından yapılan acil yardım ihtiyacını  karşılamak amacıyla, bölgeye silah sevkiyatı başlattık’’ denildi. Elysee’den yapılan açıklamada, ‘’Irak Kürdistan bölgesinde nüfusu karşı karşıya olduğu feci durum karşısında uluslararası kamuoyu seferber olmalıdır’’ denildi. ‘’Fransa, Irak makamlarına gerekli tüm yardım konusunda  aktif bir rol oynayacaktır’’ denilen açıklamadan hemen sonra bir açıklamada Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’tan geldi. AB’yi acil toplantıya çağıran Fabius, ‘’Batılı ülkelerde tatil dönemi olduğunu biliyorum ama sonuçta eğer insanlar ölüyorsa, tatilden dönmek gerekiyor’’ ifadesini kullandı.
Fransa Kürdistan yönetimi ile yaptığı görüşmeler sonrası bölgeye silah sevkiyatı yaparken, Fransa’nın UMP’li üç eski başbakanı ortak bir deklarasyon yayınlayarak ‘’Fransa’nın yaşanan barbarlık karşısında sessiz kalmamasını’’ talep etti. Saldırıların yoğunlaştığı 2 Ağustos tarihi sonrasında sessiz kalan Fransa’da ardından Dişişleri Bakanlığı düzeyinde Federal Kürdistan bölgesine ziyarette bulundu. Ardından askeri yardım tartışmaları başladı. Fransa süreci değerlendirirken bölgede yaşanan kaosun mimarı ABD emperyalizmi, ‘’İŞID’in bulunduğu noktaları vurduğunu” duyurdu. Fransa’da yaşanan bu gelişme ‘’2003’de yapılan yanlışa düşülmemeli. ABD’den önce hareket edilmeliydi” yorumlarıyla karşılandı. Hem ABD hem Fransa ve AB bileşenleri bölgenin mevcut statüsünü koruması yönünde adımlar atıyor. Bu adımların başında silah gönderme yarışı yer alıyor. IŞİD çetelerinin yok edilmesinden öte Irak’ta kurulacak olan yeni yönetim ve bölgesel güçler konusunda kendilerine yer ayarlama operasyonları çekiliyor. İnsanlık adına dökülen timsah gözyaşları bu nihai emellerini gizleyemiyor.  
Devlet erkanı Kürdistan üzerinde geleceğin planlarını yaparken, Şengal’deki dram ve Kürtlerin birliğine öncülük yapan YPG ve PKK’nin bölgedeki direnişi günlük olarak basın yayın organlarına yansıyor. Kürt kurumlarının yapmış olduğu her eylem ve etkinlik Fransız basınında büyük yer buluyor. Yapılan haberlerde Türkiye’nin bölgede yaşanan böylesi bir katliam karşısında pozisyon almamasına dikkat çekiliyor. Basının gündeminde olan bir diğer boyut ise IŞİD’in gelişimi ve nasıl taraftar bulduğu konusu. Özellikle Avrupa boyutuna dikkat çeken basın yayın organları, İngiltere’de eyleme geçen IŞİD taraftarı görüntülerinin endişe verici olduğunu vurguluyor. IŞİD’in 23 Haziran tarihinden sonra Avrupa’ya 600’den fazla militan gönderdiği, bu militanların yeni eleman kazanma dışında Avrupa’da da çeşitli eylem hazırlıkları içerisinde olduğu yönünde bilgilerin olduğu ifade edilen haberler, basında geniş yer buluyor.
Secours Populaire örgütü insani yardım konusunda kampanya başlatırken, Fransız Komünist Partisi bir deklarasyon yayınlayarak Birleşmiş Milletler’i göreve çağırdı. PCF yaptığı açıklamada PKK’nin derhal ‘terör’ örgütleri listesinden çıkarılması gerektiğini belirtti. Hıristiyan din adamları ile Fransa’nın en büyük kadın örgütü Femmes Solidaire ve daha birçok sivil toplum örgütü de açıklama yaparak IŞİD’in yaptığı katliamları kınayarak mevcut uluslararası kurumları göreve çağırdı.
Fransa basın yayın organları ve sivil toplum örgütleri bölgedeki gelişmeler konusunda halkı bilgilendirmeye ve çağrı yapmaya devam edecek. Diğer taraftan ABD ve Fransa’nın öncülük ettiği bölgesel planların sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bölge halklarının kaderi ise ne ABD ne Fransa’nın silahları ile değişecek. Aslolan bölge halklarının meşru-birleşik savunmalarını ve öz iradelerini ortaya koymasıyla sağlanacak!

Yazarın diğer yazıları