Silêmanî’de sanata adanmış ömür: Yönetmen, oyuncu, dansçı Rubar Ahmed

RUKEN ÇAKAR

JINNEWS/SILÊMANÎ

Yönetmen, tiyatro oyuncusu ve dansçı Rubar Ahmed, tüm zorluklara karşı sanattan asla vazgeçmedi. Sanatını özelde kadınlar için yaptığını söyleyen Ahmed, unutulmayacak izler bırakıyor arkasında.

Kürdistan’ın tarihi yaşanan savaş ve katliamlarla yazılsa da bu tarih içerisinde sanatıyla var olmaya çalışan birçok kadın var. Başûrê Kurdistan’ın Silêmanî şehrinde doğan Rubar Ahmed de bu kadınlardan biri.

1968 doğumlu olan Rubar, sanat hayatına akademide tiyatro alanını seçerek ilk adımı atmış. Seyirciye derdini anlatmaktan hiç vazgeçmemiş. Rubar Ahmed, tiyatroyu seçme amacını şöyle anlatıyor: “Birçok olay etkili oldu ama asıl amacım seyirciyle yüz yüze gelerek ‘aslında bu oyun sizin günlük hayatınızda yaşadıklarınız ve ben de sizi oynuyorum’ demek istedim.”

Kadın katliamlarını anlatıyor

Birçok tiyatro oyununda hem oyunculuk hem de yönetmenlik yapan Ahmed, yaşadığı zorlukları da anlatıyor ama sanat aşkı için kadınlar için savaşmanın iyi bir örneği. Çalışmalarının ana konuları; Kürdistan’da yaşanan savaş, kadın katliamları, DAİŞ çetesinin saldırılarında kaçırılan kadınlar.

‘Sanat sorgulamanın aracı’ 

Sanatını kadın sorunlarını anlatmak için sergileyen Ahmed, kadının toplumdaki yerini sorguluyor ve ne yapabileceğini anlatıyor: “Toplumda bir gölge olarak yansıtılmaya çalışılan kadını anlatmak istedim. Oyunda sadece gölge rolü verdim kadına. Bazen baktığımız yerden asıl gerçekleri göremeyebiliyoruz. Bize verilen rollerle ya da yakıştırılan rollerle bu hayatta varmışız gibi yaşıyoruz. Ama aslında yaşam içinde çok daha farklı hikayeler barındırıyor. Sadece biraz sorgulamak gerekiyor. Sanat bir anlamda sorgulamanın, farkındalığın bir aracı. Hele ki Kürt ve kadın olarak daha fazla savaşmalıyız, kendimizi bulmak için.”

Ahmed, kadınlar için önemli bir mesaj veriyor: “Yaşamın her alanında korkmadan cesaretle yer almalılar. Bir sanatçı olarak en büyük isteğim daha fazla kadınla çalışmak. Hayallerim çok fazla. Dans üzerine kadınlarla birlikte çalışmak ve Kürt destanlarını, Kürtleri tanıtmak istiyorum.”

Çocuklara dans eğitimi

Birçok işi birlikte yapmaya çalışan Rubar Ahmed, aynı zamanda çocuklara özel bir kurumda dans eğitimi veriyor. Silêmanî’de bir kurs açan sanatçı, sanat mücadelesini iki kızıyla birlikte veriyor. İki kardeşi ressam olan Ahmed’in eşi de sanatın içinde.

Yazarın diğer yazıları

    None Found