Silopililer böyle devraldı

Mazbatalarını alan Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum yönetimindeki belediyeyi devraldı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, yüzde 74 oy oranıyla yerine kayyum atanan yönetimindeki belediyeyi kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Süleyman Şavluk ve Adalet Fidan, İlçe Seçim Kurulu’ndan mazbatalarını aldıktan sonra belediyeyi devraldı. Şavluk ve Fidan, aralarında HDP Şırnak milletvekilleri Hüseyin Kaçmaz ve Nuran İmir’in de bulunduğu yüzlerce kişiyle birlikte parti binasından belediye binasına kadar yürüdü. Polis ablukası altında belediye binası bahçesinden giren eşbaşkanlar, alkış ve zılgıtlarla karşılandı.

Burada kısa bir açıklama yapan 2014 yerel seçimlerinde belediye eşbaşkanı seçilen; ancak yerine kayyum atanan Emine Esmer, yüzde 80’le kazandıkları belediyeye kayyum atandığını hatırlattı. Silopililerin iradelerine sahip çıktığını kaydeden Esmer, mazbatayı yeni seçilen eşbaşkanlara alkışlar eşliğinde teslim etti. Belediyeyi devralan Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan, kent halkının başının dik olduğunu belirterek, başarısını kutladı. Belediye Eşbaşkanı Süleyman Şavluk ise ortaya çıkan sonucun kayyumların kabul edilmediğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Belediye eşbaşkanları ve HDP’li vekiller daha sonra bir süredir kayyum tarafından kullanılan makam odasına geçti. Boş olan odada bir süre oturan partililer, HDP ilçe binasına geçerek halay çekti.

ŞIRNAK

Yazarın diğer yazıları

    None Found