Sıtmaya karşı zehirli mantar

ABD’deki Maryland Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, genetiği değiştirilen bir mantar türüyle sıtma hastalığını yayan sivrisineklerin yok edilmesi mümkün oldu.

Science dergisinde yayınlanan araştırma kapsamında, Avustralya’da yaygın olan bir örümcek türü ile Metarhizium pingshaense adlı bir mantar türü kullanıldı. Uzmanlar, örümcek türünün zehrini mantara enjekte ederek, sivrisineklerin olduğu ortama bıraktılar.

45 gün boyunca örümcek zehri enjekte edilmiş Metarhizium pingshaense türü mantara maruz bırakılan bin 500 civarında sivrisineğin sayısı 13’e kadar geriledi. Aynı dönemde gözlenen ve doğal ortamlarında bırakılan sivrisineklerin sayısının ise artış göstermeye devam ettiği görüldü.

Maryland Üniversitesi’nden uzmanlar, örümcek zehri enjekte edilen mantara maruz kalan sivrisineklerin iki nesil sonra yok olduğuna dikkat çektiler.Araştırmada yer alan Dr. Brian Lovett, kullandıkları zehirli mantarın başta arılar olmak üzere diğer böcek veya haşere türleri için ölümcül olmadığını kaydetti. Lovett, amaçlarının sivrisinekleri yok etmekten ziyade sıtma hastalığının yayılmasını engellemek olduğunun altını çizdi.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found