Şizofreni hastası ölüme terk edildi

Gördüğü işkence sonrası şizofreni tanısı konulan hasta tutuklu Yaşar Eriş’in vasisi Arzu Aksakal, tek başına tutulduğu hücrede intihar etme riski bulunduğunu ifade etti. Aksakal, hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Yaşar Eriş, teşhisi konulan şizofreni hastalığı nedeniyle sağlık sorunları yaşıyor. 2001 yılında “örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklanıp, ağırlaştırılmış müebbet cezası verilen Eriş’e, ilk olarak askere gittiği dönemde uğradığı şiddet sonrası şizofreni tanısı konuldu. Tutuklandığı ilk ay boyunca yine ağır işkencelere maruz kalması üzerine ise, tedavi için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırılan Eriş’in tedavisi yarıda kesilmesi nedeniyle zaman içerisinde ilerledi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Elif Çetiner’in haberine göre verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasından dolayı tek hücrede tutulan Eriş’in durumu hakkında bilgi veren vasisi Arzu Aksakal, Eriş’in sağlık durumunun giderek ağırlaştığı belirtti.

Kendini öldürebilir

Aksakal, görüşlerine gittiği Eriş’le aralarında geçen diyalogu “Sürekli sesler duyduğunu, parçalanmış insan ve hayvan yüzleri gördüğünü söylüyor. Duyduğu seslerin ‘kendini öldür’ dediği için intihar etmeye çalıştığını söylüyor. Her an kendine bir şey yapma ihtimali olan ve teşhisi konulan bir hastalık karşısında tek kişilik hücrede tutulması Yaşar için işkencedir” sözleriyle paylaştı.

Aksakal, “Yaşar her geçen gün zayıflıyor. Tedavisi düzenli bir şekilde yapılmadığı ve gözetim altında olmadığı için her an kendini öldürme riski sözkonusu. Yemeklerinde cesetler gördüğü için yiyemediğini söylüyor. Yemek yiyeme ve uykusuzluktan kaynaklı aşırı kilo kaybı yaşıyor” dediği Eriş’in, sağlık durumu her geçen gün daha da kötüye gitmesine rağmen yetkililerin bu konuda en ufak bir adım bile atmadığını ifade etti.

Tekirdağ Cezaevi yönetiminin Eriş’in tedavi taleplerine yanıtsız kaldığını söyleyen Aksakal, Tekirdağ cezaevi yönetiminin siyasi tutsaklara özel bir tecrit uyguladığını söyledi.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found