Sol Parti seçimini yaptı

FEHMİ KATAR/BERLİN 

Almanya Sol Parti (Die Linke), parti içi tartışmalarını bitirdi, Sahra Wagenknecht ve Dietmar Bartsch yeniden Meclis Grup Eşbaşkanı seçildi. Milletvekili Sevim Dağdelen ise Meclis Grup Başkan Yardımcısı oldu.

24 Ekim’de yapılan Almanya genel seçimlerinde çoğunluğu kadın 69 milletvekilini parlementoya sokabilen Alman Sol Parti, Potsdam’daki Kongresshotel 2 günlük çalıştay gerçekleştirdi. Yürütülen tartışmalar sonucu Sahra Wagenknecht ve Dietmar Bartsch Meclis Grup Eşbaşkanlığına büyük bir çoğunlukla yeniden seçildi.

Çalıştayda yapılan oylama sonucu başkan yardımcılığına oyların yüzde 75’ini alan Kürt vekil Sevim Dağdelen ile yüzde 50’sini alan Caren Lay seçildi. Geçen dönemlerde grup başkan yardımcılığı yapan Jan Korte ise oyların yüzde 81’ini alarak parlemento grubu amiri oldu. 2006’dan beri parlemento başkan yardımcılığını sürdüren Petra Pau vekilerin yüzde 94’ünün oyuyla tekrar aynı göreve aday gösterilecek. Sol Parti’nin kadın politikaları sözcülüğünü de oyların yüzde 74’ü ile Cornelia Möhring seçildi.

Sol Parti çalıştayının son gününde meclisteki çalışma gruplarının sorumluları da seçildi. Gruplarda çalışacak vekiler ise koalisyon hükümeti kurulduktan sonra belirlenecek. 

Parti içinde güç tartışması

Parti kulislerine göre Sol Parti (Die Linke) Eşbaşkanları Katja Kipping ve Bernd Riexinger ile onlara yakın vekiller, Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht’i bireysel çıkışlar yaptığı ve gücü kendine toplamaya çalıştığı gerekçesiyle parlamento grubundaki temsiliyetini azaltmak istiyorlardı. Zaman zaman sağcı söylemleri olan ve Alman merkez medyası tarafından da en çok sevilen Sol vekillerden biri olan Wackenknecht ise parti başkanlarını, grup üzerinde daha fazla etki sahibi olmayı istemekle suçluyordu.  Söz konusu tartışma parti başkanlarının mecliste grup adına yapılacak konuşmalarda daha çok söz sahibi olmaları kararlaştırılarak kapatıldı.  Parti içi güç tartışmasına özellikle parlamentoya yeni seçilen genç vekiller tepki göstererek, "Sol bir politikaya bu kadar ihtiyaç duyulan bir dönemde bu tartışmaların mücadeleye büyük zarar verdiği" belirtildi. 

AfD’ye kaptırılan oylar!

Çalıştayda en çok konuşulan konulardan birisi de aşırı sağcı AfD’ye kaptırılan oylar oldu. Sol Parti’nin oylarının daha çok orta sınıf entellektüellerden aldığı, işçilerle bağının zayıfladığı özeleştirisi yapıldı. Sol Parti’nin Meclis’te AfD ile nasıl mücadele edeceği  henüz netlik kazanmazken;  vekillerin Meclis Başkanlığı ve komisyonlar için AfD’nin önereceği isimlerin oylamasına katılmaması kararlaştırıldı. 

Yazarın diğer yazıları

    None Found