Sömürgecilik kaybedecek

PKK: 15 Ağustos Atılımı’na, Önder Apo’nun 1973 Newroz çıkışı, 1978 partileşme adımı ve ideolojik zafer kazanan 1982 Büyük Zindan Direnişi temelinde engeller aşılarak ulaşıldı. Tamamen Kürt halkının öz gücüne dayanılarak geliştirildi.

 15 Ağustos Atılımı temelinde Bakur’da Ulusal Diriliş Devrimi’yle demokratik uluslaşma sürecine girildi; Başûr’daki mevcut statü kazanıldı ve 19 Temmuz Rojava Devrimi gerçekleştirildi. Kürt’ün yurdu ve kimliği bilinir ve anılır oldu.

Bu 35 yıllık amansız mücadele içinde, yaklaşık 50 bin şehit, kat kat fazla yaralı, yüz binlerce tutuklu verildi. Köyler yakıldı, mahalleler yıkıldı, şehirler boşaltıldı. Kürt halkına, kadınlarına ve gençlerine uygulanmayan zulüm ve işkence biçimi kalmadı.

36. yılında da her türlü devrimci-demokratik görevi başarıyla yürütmeye hazırız. Erdoğan-Bahçeli faşizminin tehditlerinden korkmadığımız gibi, oyun ve hilelerine de aldanmıyoruz. Her türlü faşist-soykırımcı saldırı, misliyle karşılık bulacaktır.

PKK Yürütme Komitesi, 15 Ağustos Atılımı’nın 36. yıl direnişini topyekun devrimci halk savaşı stratejisinde geliştirmek için her zamankinden daha güçlü çalışmaya, ‘Tecride ve faşizme karşı Özgür Kürdistan ve Demokratik Ortadoğu’ direniş hamlesini sürekli büyütmeye, günlük olarak faşizme karşı her alanda etkin direniş eylemleri geliştirmeye çağırdı.

PKK Yürütme Komitesi, 15 Ağustos Atılımı’nın yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamanın bazı bölümleri şöyle:

Özgür Kürt varlığı kesinleşti

Kürt miladı olan 15 Ağustos 1984 Devrimci Gerilla Atılımı’nın 35. yıl dönümünü yaşıyor ve 36. Kürt özgürlük yılına giriyoruz. Önder Abdullah Öcalan’ın özgürlük çizgisinde ve Egîd’in (Mahsum Korkmaz) komutasında Eruh ve Şemdinli eylemleriyle başlayan; 35 yıldır kesintisiz süren Kürdistan’ın özgürlüğü için gerilla savaşı 36. zafer yılına giriyor. Fedai kahramanlık çizgisinde süren 35 yıllık tarihi direniş, özgür Kürt varlığını kesinleştirerek, Kürt halkını özgür insanlık ailesinin onurlu bir üyesi ve coşku-moral kaynağı haline getirmiş bulunuyor.

Büyük engeller aşıldıktan sonra

15 Ağustos Atılımı’na, Önder Apo’nun 1973 Newroz çıkışı, 27 Kasım 1978 Partileşme adımı ve 12 Eylül 1980 faşist-askeri rejimine karşı ideolojik zafer kazanan 1982 Büyük Zindan Direnişi temelinde, büyük engeller aşılarak ulaşıldığını ve tamamen Kürt halkının öz gücüne dayanılarak geliştirildiğini iyi biliyoruz. Önder Apo, bu tarihi atılımın, özgürlük için bir inadın, inancın, ısrarın ve iradenin atılımı olduğunu; tarihi Zindan Direnişi temelinde verilen özgürlük için direniş kararının dağa taşırılması, gerillada somutlaştırılması ve zafer pratiğine kavuşturulması olduğunu ifade etti.

35 yılda 50 bin şehit

15 Ağustos Atılımı temelinde gelişen 35 yıllık özgürlük direnişi, büyük cesaret ve fedakârlıkla, ağır bedeller ödenip derin acılar yaşanarak, fedaileşen bir öncü parti, gerilla ve halk tarafından yürütüldü. Her anı nefes nefese geçen bu 35 yıllık amansız mücadele içinde, yaklaşık 50 bin şehit, kat kat fazla yaralı, yüz binlerce tutuklu verildi.

Uygulanmayan zulüm kalmadı

Faşist-soykırımcı TC güçlerinin vahşi saldırıları altında köyler yakıldı, mahalleler yıkıldı, şehirler boşaltıldı, tarihin tanıdığı en vahşi işkenceler yaşandı. Faşist, sömürgeci ve soykırımcı zihniyet ve siyasetin Kürt halkına, kadınlarına ve gençlerine yönelik uygulamadığı zulüm ve işkence biçimi kalmadı. Söz konusu zulüm ve işkence, Kürt halkını korkutup mücadeleden uzaklaştırmadığı gibi, tersine halkın özgürlük bilincini daha da büyüttü, inancını derinleştirdi, iradesini keskinleştirdi, örgütlülüğünü geliştirdi ve bu temelde hep kaybeden faşist-soykırımcı TC olurken, Kürdistan halkı ve Özgürlük Hareketi sürekli kazanan ve güçlenen oldu.

Kazanımlar 15 Ağustos’a dayanıyor

Şimdi herkes görüyor ve kabul ediyor ki; son 35 yılda özgürlük adına Kürdistan’daki her türlü kazanım ve gelişme 15 Ağustos Gerilla Atılımı temelinde ve bu atılımın doğrudan veya dolaylı sonucu olarak ortaya çıktı. Kürt halkı, özgürlük ruhunu ve bilincini, büyük cesaret ve fedakârlığı, örgüt ve eylem gücünü, kazanma iddia ve inancını, özgür yaşam iradesini ve tutkusunu, 15 Ağustos Atılımı ve kahraman gerilla direnişi temelinde edindi. Özgür insanlığın umudu ve öncüsü haline gelmiş olan Kadın Özgürlük Devrimi bilinç, irade, örgüt ve eylem olarak bu atılım temelinde başladı ve gelişti. 15 Ağustos Atılımı temelinde Bakur’da Ulusal Diriliş Devrimi gerçekleştirilerek demokratik uluslaşma sürecine girildi; doğrudan ve dolaylı etkisiyle Başûr’daki mevcut statü kazanıldı ve özgür insanlığın umudu olan 19 Temmuz Rojava Özgürlük Devrimi gerçekleştirildi. Kürt’ün yurdu ve kimliği gerilla direnişi sayesinde bilinir ve anılır oldu.

35. yılda faşizme büyük darbe vuruldu

Her yılı zorluklara karşı büyük mücadele ve güçlü kazanımlarla dolu olan 15 Ağustos Devrimci Atılımı’nın 35. yıl mücadelesi de bu temelde gerçekleşti. 35. 15 Ağustos yılına PKK Merkez Komitesi’nin değerli üyeleri Zeki Şengali ve Atakan Mahir’in şehadetiyle girildi ve 35. yıl direnişi bu temelde bir intikam mücadelesi olarak yaşandı. Dört parça Kürdistan’da, zindanlarda ve yurtdışında 200 gün süren Büyük Açlık Grevi Direnişi etrafında yürütülen “Tecridi Kıralım, Faşizmi Yıkalım ve Kürdistan’ı Özgürleştirelim” direniş hamlesi temelinde İmralı tecrit kapıları aralanırken 31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerinde AKP-MHP faşizmine ağır bir yenilgi yaşatıldı. Faşist DAİŞ çetesine karşı Kürtler öncülüğünde yürütülen mücadele tarihi başarılar kazandı. Böylece 35. atılım yılı da Kürt düşmanı faşist-sömürgeci-soykırımcı zihniyet ve siyasetin ciddi darbeler yediği, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin ise tarihi kazanımlar elde ettiği bir yıl oldu.

Topyekun devrimci halk savaşı

Özgür Kürt takviminde 36. Ağustos’u yaşarken AKP-MHP faşizminin topyekun özel savaş saldırılarına karşı gerilla ve halk olarak topyekun devrimci halk savaşı direnişini her alanda yürütüyoruz. 15 Ağustos Atılımı ve zafer ruhuyla donanan kahraman gerilla güçlerimiz, yeni paradigma temelinde ve Apocu gerilla çizgisinde kendini yenileyerek Serhat’tan Xakurkê’ye, Dersim’den Mardin’e kadar Kürdistan’ın her tarafında faşist-soykırımcı güçlere kahredici darbeler vuruyor. Bu vesileyle kahraman gerillamızın 35 yıllık tarihi direnişini selamlıyor, başarılı eylemlerinden dolayı HPG ve YJA STAR’ın değerli komutan ve savaşçılarını kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Büyük 15 Ağustos Atılımı’nın 35. yıl dönümü şehidi olan, PKK ve PAJK’ın değerli militanı, HPG ve YJA STAR’ın ölümsüz komutanı Şevin Bingöl’ü ve şahsında tüm kahraman şehitlerimizi saygı ve sevgiyle anıyoruz. Komutan Egîd’den Komutan Şevin’e kadar uzanan bu Apocu komuta çizgisinin her zaman ve mutlaka büyük zaferler kazanacağına dair sarsılmaz inancımızı bir kez daha belirtiyoruz. 36.15 Ağustos yılında da Şehit Helmet ve Şehit Şevin anısına güçlü bir devrimci intikam mücadelesi yürütüleceğine, daha güçlü savaşılıp daha büyük kazanılacağına inanıyoruz.

Her türlü saldırıya misliyle cevap

Tarihi 15 Ağustos Atılımı’nın 36. yılında da Önder Apo öncülüğünde Kürdistan Özgürlük Hareketi ve Kürt halkı olarak her türlü devrimci-demokratik görevi başarıyla yürütmeye hazırız. Erdoğan-Bahçeli faşizminin tehditlerinden korkmadığımız gibi, oyun ve hilelerine de aldanmıyoruz. Sadece Türk egemen güçlerini ve Türkiye adına konuşan herkesi daha ciddi ve tutarlı olmaya davet ediyoruz. Bir kez daha, her türlü faşist-soykırımcı saldırının, gerilla ve halk direnişimiz temelinde misliyle karşılık bulacağını belirtiyoruz.

Bu temelde, başta gerilla güçlerimiz olmak üzere, kadın ve gençlik örgütlerini, tüm halkımızı ve dostlarımızı, 36’ncı yıl direnişini topyekun devrimci halk savaşı stratejisinde geliştirmek için her zamankinden daha güçlü çalışmaya, ‘Tecride ve faşizme karşı Özgür Kürdistan ve Demokratik Ortadoğu’ direniş hamlesini sürekli büyütmeye, günlük olarak faşizme karşı her alanda etkin direniş eylemleri geliştirmeye, 15 Ağustos Direniş ve Diriliş Bayramımızı büyük coşku içinde ve kitlesel katılımla kutlamaya çağırıyoruz!”

ANF/BEHDİNAN


Sömürgecilik yenilecek

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, gerillanın 15 Ağustos Atılımı’nın 36. yılında sömürgeciliğe tarihi bir yenilgi yaşatacağını bildirdi.

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, 15 Ağustos Atılımı’nın 35. yıl dönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamanın bazı bölümleri özetle şöyle:

Acımasız bir jenosid siyaseti altında can çekişen Kürdistan halkı için 15 Ağustos Atılımı, bir tercih değil bir zorunluluktu. İnsan olmanın bir gereği ve ne pahasına olursa olsun insan olmada ısrarın tutumuydu. Sömürgeciler tarafından dayatılan kimliksizleştirme, inkara ve yok etmeye karşı başkaldırıdır. Aynı zamanda Kürt’ün zihnindeki kölelik zincirine karşı gerçekleşen bir isyan niteliğinde olan 15 Ağustos Atılımı, sömürgecilikle hesaplaşma, kendi tarihiyle buluşma, varlığını savunma ve kimlikli özgürleşme iradesini yaratmıştır. Ölüm sanıcısı çeken Kürt halkını yeniden diriltmiş ve Kürdistan halkının tarihinde Diriliş Bayramı olarak yer edinmiştir.

İlk kurşundan bu yana Kürdistan’ın her parçasında kök salan ve giderek büyüyen 15 Ağustos ruhu, tüm Kürdistan’ın mücadele duruşu olmuştur. 15 Ağustos atılım ruhu, tek bir PKK militanı, tek bir Kürt kadını, genci, yaşlısı ve çocuğu var olduğu müddetçe hep yaşayacaktır. Bu kök salan özgürlük ruhunu Kürdistan topraklarından, Kürt toplumundan söküp atmak asla mümkün değildir…

Büyük birikimle 36. yıla

Bugün Kürdistan ve Ortadoğu halklarının kazanımlarını yok etmek isteyen Türk devlet sistemi, AKP-MHP-Ergenekon ve El Kaide’nin türevleri olan çetelerle Kürt halkına karşı topyekun bir soykırımcı faşist saldırı içerisindedir. İşgalci TC devleti başta Rojava Devrimi olmak üzere tüm Kürdistanı işgal etme çabalarını günümüzde daha da arttırarak saldırmaktadır.

Kürdistan Halk Savunma Güçleri olarak 15 Ağustos Atılımı’nın 36. yılına daha büyük bir inanç, kararlılık, bağlılık ve zengin bir deneyim ve tarihsel birikimle girmekteyiz. Kürdistan Özgürlük Gerillası, faşist AKP-MHP-Ergenekon sisteminin çağın tüm teknik araçları ile gerçekleştirdiği saldırıları şimdiye kadar olduğu gibi bugün de üstün bir performansla boşa çıkaracak ve aynı zamanda sömürgeciliğe tarihi bir yenilgi yaşatacaktır. Kürdistan gerillasının yeniden yapılanma çizgisinde ve savaş tarzında Komutan Egîd yoldaşın atılım ruhu kaynaklık edecek ve Kürdistan gerillasının üstün vuruş gücünü geliştirerek halkımızın ve halklarımızın savunmasını sağlayacaktır. İçine girilen bu tarihsel aşamada da gerilla, tartışılamaz bir biçimde Önder Apo’nun çizgisinde kararlıca duruşunu sergileyecek, Önder Apo’nun ve Kürdistan halkının özgürlüğü için olması gereken en aktif ve etkili pozisyonda olacak, yenilmezlik anlamına gelen zafer yürüyüşünü devam ettirecektir.

Bu temelde 15 Ağustos Atılımı’nın 36. yılında ‘Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan’ şiarıyla, binlerce kahraman şehidimizle devam eden destansı direniş tecrübesi, kararlılığı ve fedai duruş tarzı ile mücadelemizi dönemin savaş tarzı ve profesyonel gerillayla yeni bir aşamaya taşıma kararlılığını belirtiyoruz.”


KJK: Kadın mücadelesinde payı büyüktür

15 Ağustos Atılımı’nı kutlayan KJK Koordinasyonu, kadın özgürlük mücadelesindeki payına dikkat çekti.

KJK Koordinasyonu, 15 Ağustos Atılımı’nın 35. yıl dönümü vesilesiyle açıklama yaptı. Açıklamanın bazı bölümleri şöyle:

Kürtler, Lozan Antlaşması’nın 97. yılında artık statüsüz bir yaşamı kabul etmiyor ve bunun mücadelesinin her alanda sürdürüyor.  21. yüzyılın modern gerilla tarzıyla TC faşizmine etkili darbeler vurmaya devam ediyor.

Özgür  insan ve onurlu Kürt çizgisinin nasıl olması gerektiğini, öz savunma duruşu ve çizgisiyle cevap vermektedir.

15 Ağustos Atılımı, yokluk aşamasına getirilen Kürt’ün; kadının, Kürdistan gençliğinin yeniden dirilişidir, direnişidir. İşte bugün Önder Apo öncülüğünde özgürlüğe yürüyen milyonların duruşuna dönüşendir. Kadın özgürlük mücadelemizin başlamasında 15 Ağustos Atılımı’nın payı büyüktür. Toplumsal alanların öncülüğünde başlayan ‘değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk’ hamlesiyle tüm toplumsal inşa çalışmalarını ve eylemselliklerimizin yaratacağı başarının ölçütü, Önder Apo’yu fiziksel özgürlüğüne kavuşturmaktır. Sömürgeciliği Kürdistan’da söküp atma vakti gelmiştir. Kürdistan Kadın Özgürlük Hareketi olarak Kürdistan’ın her yerinde ve yurt dışı alanlarında başlatılan kadın hamlesini büyütmeye ve kesintisiz eylemlerle, inşayla özgür geleceğimiz için milyonlar olarak alanları hınca, hınç doldurmaya çağırıyoruz.

Bugün de aynı özgürlük ruhu ile tüm halkımız, kadınlar, gençler, 15 Ağustos ruhunu soykırıma karşı onurlu bir özgür yaşam mücadelesi vemektedir. Kürt kadınlarının, gençlerinin öncülüğünde zafer Kürt halkının olacaktır. Önderliğimiz özgürleşecek, özgür yaşam mutlaka yeniden inşa edilecektir.”


KCK: Büyük direniş olacak

15 Ağustos Atılımı’nı kutlayan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı,, “Gerillamız 35 yıldır her türlü saldırıya karşı koyup yeni gelişmeler yarattığı gibi 36. diriliş yılında da büyük direnecek, önemli kazanımlar ortaya çıkaracaktır” dedi. KCK Eşbaşkanlığı,  15 Ağustos Atılımı, öncesi ve sonrasındaki gelişmelerle anlatılarak, şunlar ifade edildi: “Yaratılan değerler ve kazanımlara yeni değerler ve kazanımlar katılmalıdır. Gerillamız 35 yıldır her türlü saldırıya karşı koyup yeni gelişmeler yarattığı gibi 36. diriliş yılında da büyük direnecek, önemli kazanımlar ortaya çıkaracaktır. 36 yılda gerilla mücadelemiz tarz ve taktikteki yaratıcılıkla gelişecek, soykırımcı sömürgeciliğin ömrünü kısaltacaktır. Gerillanın mücadelesini yükselteceği 36. diriliş yılında tüm halkımızı, gençleri, kadınları ve dostlarını Kürt halkına ve kazanımlarına her yerde saldıran AKP-MHP faşizmine karşı mücadeleyi yükseltmeye, gerillaya katılımı artırmaya ve on binlerce şehidimizin özlemlerine cevap olmaya çağırıyoruz.”

Yazarın diğer yazıları

    None Found