Sonuç: Çatışma derinleşiyor

Fransa’nın sahil kasabası Biarritz’de üç gün süren G-7 Zirvesi’nde bir araya gelen ülkeler, sonuç bildirisi üzerinde anlaşmadan dağıldı. Macron, “bu konuda hazırlık yoktu” yalanına sarılsa da Zirve’nin gündemi olan İran, Çin ve Rusya konusunda anlaşmaya barılamadı.

Emperyalist çelişkilerin giderek derinleştiği ve yeni çatışma ve kar sahaları açma konusundaki dalaşın büyüyeceği kesin!

Böylece 1975’ten beri toplanan G-7 Zirvesi ilk kez geçtiğimiz yıl Kanada’da yapılan Zirve’de sonuç bildirgesinden ABD Başkanı Donald Trump son anda imzasını çekmiş olmasıyla krize dönüşmüştü ve büyük bir skandala yol açmıştı.

Fransa’da üç gün süren tüm diplomasi ve kulislere karşın gündemdeki temel konular üzerinden de bir uzlaşmanın sağlanmamasından kaynaklı ortak bir sonuç oluşmadı. ABD ile diğer G-7 bileşenleri arasında çelişkilerin giderek derinleştiğinin resmi oldu zirve!

Özellikle Zirve’nin en önemli konusu olan İran’a ekonomik yaptırımlar ve Hürmüz Boğazı’ndaki gerilimi düşürme konusunda Fransa’nın yürütmüş olduğu diplomasi trafiği Trump tarafından boşa çıkarıldı.

İran konusunda ABD ile diğer G-7 üyesi ülke arasında mesafe büyürken bir diğer tartışma konusu olan Rusya ile ilişkiler konusunda da bir uzlaşma sağlanmadı. Rusya’nın yeniden G-7’ye davet edilmesi önerisinin özellikle Almanya, Fransa ve İngiltere tarafından kabul edilmediği basına yansıyanlar arasındaydı.

Zirve boyunca gündemde olan bir diğer önemli husus da ABD’li firmaların Çin’de üretim yapmasını engellemeyi gündeme getireceklerini ifade eden Trump nasıl bir tutum izleyeceğiydi! Trump zirve sırasında yaptığı açıklamada söz konusu kararın devem edeceğini belirterek son noktayı koydu. Trump’ın yaklaşımı aynı zamanda AB’ye de mesaj içeriyor! Trump’ın ticaret savaşında Çin’den sonra en çok Almanya’yı hedef göstermesini unutmamak gerek!

Amazon Yangınları ile ilgili timsah göz yaşları, yapılan maddi yardımlar ile şova dönüştürülürken emperyalist haydutlar birbirine be masaya koydukları kartlardan sonuç alamadı. Bütün bu haydutlar arasında iç siyasette dine çökmüş Macron dış siyasette puan toplamaya çalışırken yeniden eli boş döndü!

Yazarın diğer yazıları