Stuttgart’ta ‘Mücadele ya da Kaçış’ paneli

Kürdistan Kadın Öğrenciler Birliği (Jinên Xwendekar ên Kurdistan-JXK), Uluslararası Karşılaşmalar Merkezi (ZIP) ve Schorndorf Kadınlar Forumu’nun organizesiyle Stuttgart’ta ‘Mücadele veya Kaçış-Kuzey ve Doğu Suriye / Rojava’daki Kadınların Durumu’ adıyla bir panel düzenlendi.

50 kişinin katılımıyla önceki gece düzenlenen panelde Rojava’da kadın mücadelesi tartışıldı ve Kürdistan yardım kuruluşu Heyva Sor için bağış toplandı.

Etkinliğin açılışını gerçekleştiren ZIP temsilcisi Hilli T., Almanya’nın önceki tarihlerde Yahudi, Sinti ve Roman halkına yönelik zulüm ve soykırım politikalarına değinerek, bugün de Türk devletinin Kürt halkı üzerinde uyguladığı soykırım politikalarına tank desteğiyle ortak olduğunu vurguladı. Hilli T. konuşmasının devamında “ “Rojava’daki kadınlar 2014’ten beri kendilerini geleneksel cinsiyet klişelerinden etkileyici bir şekilde kurtardılar. Rojava’daki Kürt devrimi, ayrılmaz bir biçimde kadın devrimiyle bağlantılı. Kadınların eşitliği açısından dünya çapında benzersizdir” dedi.

JXK temsilcisi ise, başta silah ihracatındaki payı olmak üzere Almanya’nın da aktif olduğu tüm NATO ülkelerinin işgaldeki rolünün açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirtti ve bu konuda Alman partilerinin pasifliğini eleştirdi.

Rojava Özgür Kadın Vakfı üyesi Meike Nack ise Rojava’da kadın hareketinin modeli hakkında bilgi verdi. Kadın Devrimi’ni özel kılan şeyin örgütlenme olduğuna dikkat çekti.

Etkinlik, soru-tartışma ardından sona erdi.

STUTTGART

Yazarın diğer yazıları

    None Found