Sudan’da Beşir’den sonra asker katliam yapıyor

Sudan’da toplumun yoğun demokrasi talepli eylemlerinin ardından devrilen diktatör ve savaş suçlusu Ömer El Beşir’den sonra şimdi de halkın gösterilerini fırsat bilip işbaşına gelen askeri cunta halka yönelik katliamlara başvuruyor.  Askeri Geçiş Konseyi’nin saldırılarının ardından en az 100 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Sudan Doktorlar Birliği (CCSD), Pazartesi günü başkent Hartum’da aylardır devam eden oturma eylemini bastırmak amacıyla silahlı birlikler tarafından düzenlenen saldırılarda, en az 100 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

CCSD Sözcüsü’nün İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye verdiği demeçte, Nil Nehri’nden 40 kişinin cenazesinin çıkartıldığını söyledi. Örgütün Facebook sayfasından yapılan açıklamada ise 60 kişinin yaşamını yitirdiği, 326 kişinin de yaralandığı belirtildi. Açıklamada çatışmaların çarşamba günü de devam ettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı, bir kadının da hayatını kaybettiği kaydedildi.

Görgü tanıkları başkent Hartum’da silahlı çatışmaların Çarşamba günü de devam ettiğini, asker ve milislerin binalara baskın düzenleyerek, tecavüz ve yağmalamalarda bulunduğunu aktardı. Kentte internet ve cep telefonu hatlarının çalışmadığı, havalimanının ulaşıma kapatıldığı belirtildi.

Muhalefet, olaylardan Acil Destek Güçleri (RSF) olarak adlandırılan milis güçlerini sorumlu tutuyor. RSF, daha önce bölgede şiddet olaylarıyla adını duyuran Cancavid milislerinin uzantısı olarak biliniyor. Cancavid milisleri Darfur’da Ömer El Beşir’in talimatları doğrultusunda savaş suçları işlemişti.

HARTUM

Yazarın diğer yazıları

    None Found