Sur için imza kampanyası

Sur’da yıkımın durdurulması talebiyle kurulan Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, “Diyarbakır Suriçi ortak dünyamızdır, yıkım durdurulsun” diyerek, imza kampanyası başlattı. 

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına, Platform’un eş sözcüleri Talat Çetinkaya ve Büşra Cizrelioğulları’nın yanı sıra üyeleri katıldı. Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Eş Sözcüsü Talat Çetinkaya yaptığı konuşmada, Sur’daki yıkımla ilgili Avrupa Birliği’ne üye 16 ülkenin elçilikleriyle görüşme yaptıklarını belirtti. Çetinkaya, Avrupa’daki çeşitli kurumlarla temaslarının sürdüğünü söyledi.  Basın metnini okuyan Eş Sözcü Büşra Cizrelioğulları, platformlarının Suriçi’nde göçe ve yoksulluğa maruz bırakılan halkın sesi olmaya çalıştığını hatırlattı. 

Sur’daki yıkımın devam ettiğine dikkat çeken Cizrelioğulları, “Bu sahiplenme ve karşı çıkış biçimini sürdürmeli ve yıkımın önüne bir an önce geçmeliyiz” diye konuştu. 

Bir ay sürece kampanya

Alipaşa ve Lalebey halkının meşru taleplerini bütün dünya gündemine taşımayı hedeflediklerini dile getiren Cizrelioğulları, bu bağlamda mücadelelerinin bir aşaması olarak "Diyarbakır Suriçi Ortak Dünyamızdır, Yıkım Durdurulsun’’ şiarıyla bir ay sürecek olan imza kampanyasını başlattıklarını söyledi. 

Toplanan imzaların TBMM başkanlığına gönderileceğini belirten Cizrelioğulları, şöyle devam etti: “Diyarbakır dışında kalan ve kampanyamıza destek verecek kişi ve kurumlar imza föyüne @SurPlatformu resmi Twitter hesabından erişilebilir.”

Hukukun ve temel insan haklarının her gün ayaklar altına alındığı belirten Cizrelioğulları, “Hakların ortak mücadele bilinci ve inancıyla yıkımı durdurabileceğimize ve kazanacağımıza inanıyoruz. Bu mücadele ve dayanışma bilinciyle tüm duyarlı kesimleri imza kampanyamıza destek sunmaya ve sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi. 

UNESCO ile temaslar devam ediyor

Daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cizrelioğulları,  bu konuyla ilgili UNESCO ile temas halinde olduklarını dile getirdi. 

Umutlu olduklarını söyleyen Cizrelioğlulları, “Meşru talebimizin zemini de halktır. Halk Sur’dan çıkmak istemiyor. İnsanların kendi evlerini yeniden inşa etme imkânının sağlanmasını temenni ediyoruz” diye konuştu. Toplantı, broşürlerin tanıtımı ve kampanyanın ilk imzalarının atılmasıyla son buldu. 

 AMED

Yazarın diğer yazıları

    None Found