Şurice pazarındaki tek kadın satıcı

Dört çocuğuyla birlikte yıllarca yaşam mücadelesi veren Gulale Osman Îbrahîm, pazarda açtığı ayakkabı dükkanıyla geçimini sağlıyor.

Kerkûk’te yaşayan Gulale Osman Îbrahîm’in eşi 15 yıl önce yaşamını yitirdi. Yıllarca birçok işte çalıştı. Şimdi ise Kerkûk’te bir pazarda açtığı ayakkabı dükkanıyla yaşamını idame ettiriyor.

Üç çocuğunun evli olduğunu ve 15 yaşındaki oğluyla birlikte yaşadığını belirten Gulale Osman İbrahim, “Bunca yıl aileme bakabilmek için birçok zor işte çalıştım. Toplumun engellerine kulak asmadım. Geleneksel toplum yapısı insanın yapabileceklerini sınırlandırıyor” dedi.

Ayakkabı satıyor

Daha önce Kerkûk’ün Qerehincir beldesinde yaşayan Gulale, iş imkanı olmadığı için 2017’de Kerkük’e taşındı. Geçimini sağlamak için Kerkûk’teki Şurice Mahallesi’nde bulunan pazar yerinde ayakkabı ve çocuk eşyaları dükkanı açtı. Gulale, aynı zamanda pazarda çalışan tek kadın.

Toplum baskısı engel değil

Yaptığı işle kadınların kendi ayakları üzerinde durabileceğini gösterdiğini belirten Gulale, “Bana kötü söz söyleyenler de, beni destekleyenler de var. Toplum baskıları işime engel olamaz. Kadın yalnızca evde çalışmaz. Kendi ayaklarımız üzerinde durabilmeliyiz” dedi.

ROJNEWS/KERKÛK

Yazarın diğer yazıları

    None Found