Suriye’de savaş yoğunlaşıyor

Suriye’nin İdlib kenti ve etrafındaki yerleşim birimlerini işgal eden çetelere karşı Suriye ve Rusya destekli operasyon sürerken, dün sabaha doğru Şam’a yönelik füze saldırısı gerçekleşti. Dün ayrıca Suriye Türk devletinin desteklediği çetelerden yeni yerler alırken, çetelerde Suriye ordusuna ait bir helikopteri düşürdü.

Suriye’ye yönelik füze saldırısı Suriye resmi haber ajansı Sana ve sosyal ağlarda, saldırılara ilişkin görüntüler yer aldı. Suriye devletine bağlı medya, saldırıda ölü ya da yaralı olup olmadığına dair bilgi vermedi. Ancak çok sayıda füzenin vurulduğu ileri sürüldü.

El İhbariye kanalı, Sureye hava savunma sistemlerinin başkent üzerinde “düşman saldırısını püskürttüğünü” belirtti. Sana’ya göre, saldırı ülkenin güney batısındaki Golan tarafından geldi.

Öte yandan İsrail gazetesi The Jerusalem Post ise İsrail uçaklarının Suriye’nin başkenti yakınında bulunan hedeflere füze atışı yaptığını yazdı. Ancak bunların hangi hedefler olduğu henüz açıklık kazanmadı.

AFP’ye bilgi veren Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının İsrail’den geldiğini iddia etti. İsrail’den bir üstlenme henüz yok.

Bu arada Halep kırsalında Suriye rejim güçlerine ait bir helikopter düşürüldü. Helikopterin Türk devletine bağlı çete grupları tarafından düşürüldüğü iddia edildi.

Türk gözlem noktası boşaltıldı

Öte yandan Rusya uzmanı akademisyen Dr.Kerim Has,  Rus medyasının bir yayınladığı bir görüntüyü Twitter hesabında palaştı.

Görüntüye göre 2019’un ocak ayı sonunda kuşatılan Maar Hattat’taki ‘Türk gözlem noktası’ndaki askerler çekilmiş. Görüntüde Suriye askerleri Türk askerlerinin boşaltığı üslere giriyor ve üste bir tünelin olması dikkat çekiyor. Hatta Maar’daki ‘Türk askeri gözlem noktası’ da dahil İdlib’i çevreleyen 6 gözlem noktasından 6’sı şu anda Suriye ordusunun ablukasında bulunuyor.  

 ŞAM

Yazarın diğer yazıları

    None Found