Suruç anmalarına saldırı: HDP’li vekil hastaneye kaldırıldı

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde İstanbul ve Ankara’da yapılan eylemlere polis saldırısı gerçekleşti. Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe saldıran polisler, HDP’li milletvekillerini darp etti. Plastik mermi ile yaralanan HDP’li vekil Erol Katırcıoğlu hastaneye kaldırıldı.

DAİŞ’in 20 Temmuz 2015 tarihinde, Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi bahçesinde toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik gerçekleştirdiği katliamın 4’üncü yıldönümünde İstanbul Kadıköy’de yapılmak istenen yürüyüş polis saldırısına sahne oldu. Suruç Aileleri’nin adalet talebiyle Halitağa Parkı’nda her ay yaptığı oturma eylemi sonrası aralarında HDP ve CHP’li milletvekillerinin de yer aldığı kitle, Kadıköy Süreyya Operası önünde yapılacak açıklama için yürüyüşe geçti.

Polis vekilleri tekmeledi

Ancak eylemcilerin önü polis barikatıyla kesilip, saldırı yapıldı. Yapılan saldırıda yürüyüş kolunun önünde bulunan HDP Milletvekilleri Erol Katırcıoğlu, Murat Çepni ve Gülistan Kılıç Koçyiğit ile birlikte HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu polislerce tekmelendi.

Yapılan saldırı sırasında göstercilerin üzerine plastik mermi de sıkıldı. Sıkılan plastik merminin hedefi olan HDP’li Milletvekili Erol Katırcıoğlu karnından yaralanıp, hemen hastaneye kaldırıldı.

Ankara’da gözaltı

Ankara’da da Suruç Katliamı’na dair Sakarya Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen bir grup, polis saldırısıyla karşılaştı.

Meydanda toplanıp, açıklama yapmalarına izin verilmeyen gruba saldıran polis, 8 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Polis saldırısı sırasında yurttaşlar, “Suruç için adalet, herkes için adalet” sloganı attı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found