Tanıtım konserindeki gelir Rojava’ya

Sanatçı Kawa, konser esnasında yaptığı konuşmada "Rojava halkıyla dayanışma içerisinde olmak herkesin olduğu gibi biz sanatçıların da görevidir" dedi.

Porz Burgerhaus salonunda gerçekleşen konsere bine yakın kişi katıldı. Sanatçıyı, başta Koma Berxwedan üyeleri olmak üzere sanatçı dostları da yalnız bırakmadı.

Rojava’da destan yazılıyor
Gençlerin yoğunluklu olarak katıldığı konserin açılış konuşmasını sanatçı Xelîl Xemgîn yaptı. Xemgîn şunları söyledi: "Rojava’da insanlık, bir destan yazıyor. Bu destan Kürt gençlerinin kanıyla yazılıyor. Biz de bu toplumun sanatçıları olarak, halkımızın özgürlüğü için sanatsal bir çaba içindeyiz. Bunda maddi çıkar beklentimiz yoktur. Bütün çabamız, halkımızın birliği ve özgürlüğü içindir. Gençlerimizin canını verdiği bir ortamda bizim çalışmamız ancak mücadeleye bir destek niteliği taşır."
Xelîl Xemgîn’in konuşmasının ardından Hozan Kawa, 6. albümünü tanıtmak amacıyla sahne aldı. Kawa, "Biz Kürtler artık bir aile gibi olduk. Küçük ailemiz dağıldı ama biz büyük bir aile durumuna geldik. Kürt Özgürlük Mücadelesi bize birlik olma yolunu ve mücadelesini gösterdi. O yüzden verilen mücadele önünde saygıyla eğiliyorum. Ben de Koma Berxwedan üyesi bir kişi olarak bize sahip çıkışınızı büyük bir onurla karşılıyor, şu sözü de veriyorum; Ben sağ olduğum sürece kendi sanatımı ve şarkılarımı sizler için söyleyeceğim. Bu konserdeki bütün şarkılarımı Rojava’da kahramanca direnen Kürt gençleri için söylüyorum. Ayrıca konsere katkılarından dolayı bütün Kürt kurumlarına, Kürt basın yayın kurumlarına, işverenlere ve gerek albüm çalışmasında gerekse konser hazırlığında emeği geçen herkese saygılarımı sunuyor teşekkür ediyorum" dedi.

Üç kadın devrimci için ağıt
‘Rojava’ stranı ile konsere başlayan sanatçı Kawa, ardından Xelîl Xemgîn’i sahneye çağırarak Paris’te katledilen üç devrimci kadın için okuduğu şarkıyı seslendirdi. Salonda büyük bir alkış alan sarkının giriş bölümü Xelîl Xemgîn tarafından seslendirildi.
Konserin tüm geliri Rojava’ya gönderilecek.
Konserde Kurmancî, Kırmincikî, Soranî ve Türkçe eserler okundu.


ADEM KARACOBAN/KÖLN

Yazarın diğer yazıları

    None Found