‘Taraflı koğuş’ gerekçesiyle ret

BERİVAN ALTAN / MA / ANKARA

Urfa Cezaevi’nde 14 aylık astım hastası kızı Arin ile birlikte kalan Esma Yılmaz’ın denetimli serbestlik başvurusu, “taraflı koğuşta kalması” ve “örgütten ayrılmadığı” gerekçeleriyle reddedildi.

Urfa T 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde 14 aylık astım hastası kızı Arin ile birlikte kalan Esma Yılmaz’ın denetimli serbestlikten faydalanmak için başvurduğu Mardin İnfaz Hakimliği, 25 Temmuz 2018 tarihli başvuruyu reddetmişti. Yılmaz’ın denetimli serbestlik ve ev hapsi talebinin reddedilmesinin gerekçeli kararı açıklandı.

Gerekçeli kararda, Yılmaz’ın 30 Kasım 2017’de taraflı koğuşa geçtiğine dair dilekçe verdiği belirtilerek, “Terörle Mücadele Kanunu’nun 17’nci maddesinde bu kanun kapsamına giren suçlardan mahkum olanlar hakkında 5275 maddenin 107/2 ve 108 madde hükümleri uygulanacağı belirtilerek propaganda suçundan mahkum olanların koşullu salıverilme bakımından örgüt suçlusu olarak değerlendirileceği anlaşılmaktadır” denildi.

Kararın son kısmında ise şu ifadeler yer aldı: “Hükümlünün infaz dosyası incelendiğinde, hükümlünün taraflı konumda oluyor olması ve mensup olduğu örgütten ayrılmadığı görüşü de nazara alınarak, hükümlünün denetimli serbestliğe ayrılma şartlarını taşımadığı anlaşıldığında talebinin reddine karar verildi.”

Mardin’in Ömerli ilçesi Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski ilçe eşbaşkanı Esma Yılmaz, 2016’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış ve 3 ay sonra iste tahliye edilmişti. “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla cezası onaylanan Yılmaz, 29 Kasım 2017 tarihinde yeniden tutuklanarak, 9 aylık bebeği Arin ile Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’ne konuldu.

Yılmaz hakkında başka bir dosyadan “örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla istenen 4 yıllık hapis cezası ise Bölge İstinaf Mahkemesi’nde bekliyor.

Astım hastası olan Arin’in ise durumu her geçen gün kötüleşirken, midesinde reflü ve ağır bronşit hastalığı oluştu. Son gelen bilgilerde Arin’de kilo kaybı başladığı da kamuoyuna yansımıştı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found