TARİŞ işçileri kararlı

Gıda-İş’e üyesi oldukları gerekçesiyle işten atılan TARİŞ işçileri, sendika üyeleriyle birlikte oturma eylemini sürdürüyor. Fabrika yönetimi tarafından sürekli tehdit edildiklerini belirten işçiler, işlerine geri dönene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

İzmir’in Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki TARİŞ fabrikasında çalışırken Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası’na (Gıda- İş) üye oldukları gerekçesiyle 7 işçi, 6 Kasım’da işten çıkarıldı. İşten çıkarmaların devam edeceğinin belirtilmesi üzerine işçiler, mesai sonrası fabrikada önünde eylem başlattı. Eylem sonucunda aralarında sendika üyelerinin de bulunduğu 65 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar, polis ifadelerin ardından serbest bırakılırken, Gıda-İş Sendikası ve işten çıkarılan 7 işçi öncülüğünde, oturma eylemi başlatıldı. Fabrikadan çıkarılan işçiler, işverenin kendilerini sürekli işten atmakla tehdit ettiğini belirterek, işlerine dönünceye kadar mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizdi.

TARİŞ fabrikasında yaklaşık 5 buçuk yıldır çalışan Mahmut Mora, anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olduklarını söyledi. Mora, „Bu fabrika, hepimizin emeğiyle dönüyor. İşimizi geri almak için elimizden geleni yapacağız. Bundan sonraki süreçte hukuki yollardan mücadeleme devam edeceğim” dedi.

İşine son verilen Cem Güdücü de şunları söyledi: „Çiftçilerin seçtiği kişiler, burada yöneticilik yapıyor. Burada, alın terimi ve haklarımı kazanabilmek için sendikaya üye oldum. 7 arkadaşımızla beraber işe geri iade davamızı açacağız. Her türlü hukuki yola başvuracağız. 20 senelik bir personel burada 2 bin TL maaş alıyor. Şuan TARİŞ içinde 50 tane şef ve müdür var. Bu kurumun yüzde 80 gelirini 50 tane şef müdür yiyor. İşimize geri dönene kadar mücadelemiz devam edecek.“

Emek örgütlerine eleştiri

DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, 3. Havalimanında yaşanan gözaltı ve tutuklamalar, Cargill işçilerinin gözaltına alınması ve son olarak TARİŞ’te yaşanan kitlesel gözaltıların en ufak hak aramaya karşı sermaye ve hükümetinin en sert şekilde bastırmaya çalıştığını gösterdiğini söyledi. Aslan, „Bir yandan da Flormar, Süperpak, Denizli’de de mücadeleler sürüyor. Yani işçi sınıfının mücadelesi her yerde veriliyor. Bu mücadelelerin yalnız kalması, yeterince dayanışma görmemesi, emek örgütlerinin yeterince önem vermemesi bu mücadeleleri zayıflatıyor ya da sürdürülemez hale getirebiliyor“ şeklinde konuştu.

Fabrika önünde polis

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’nin TARİŞ yönetimiyle görüşmek istemesine özel güvenlik görevlileri engel oldu. Çepni’nin görüştüğü İnsan Kaynakları Müdürü ise “Bunlar boşta geziyorlar zaten” dedi. 20 yıllık işçilerin de aralarında olduğu işçiler ise tepki gösterdi. Fabrika önünde çevik kuvvet polisleri ve TOMA bekletilmeye başlandı.

İZMİR


TARİŞ nedir?

TARİŞ üzüm, incir ve zeytin alanında kurulu kooperatiflerin en üst birliği. S.S TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği de Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa ve Muğla illerine yayılmış bağlı 31 kooperatiften oluşuyor. 28 bin üreticinin sermayesi ile 2001’de kuruldu. 32 modern kontinü sistem zeytin sıkma tesisi, 14 salamura işletmesi, zeytin ve zeytinyağı kombinası, Ar-Ge bölümü, Uluslararası Zeytinyağı Konseyi’nce akredite laboratuarları, ISO9000 ve ISO9002 Kalite Sistem Belgeleri ile yetiştiricilikten yan ürünlerin değerlendirilmesine kadar her düzeyde örgütlenmiş, sektörün en büyük kuruluşu. Kooperatif yönetimi için iki yılda bir yerel birliklerden başlayan genel kurullar yapılıyor ve TARİŞ’in yönetimi seçiliyor.

Yazarın diğer yazıları

    None Found