Taşçıer:Ulusal birlikle engelleriz

Kürt ulusal birliğinin aciliyetine dikkati çeken HDP AMED Milletvekili İmam Taşçıer, birliğin Kürtlere dönük saldırıların ve katliamları engelleyeceğini belirterek, “Ulusal birlik, siyasi çözümün önünü açar” dedi.

Kürt Ulusal Kongresi ve birlik çalışmalarında yer alan Taşçıer, saldırıların Kürt ulusal birliğinin sağlanmamasından kaynaklandığını; Kürtlerin Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana temel sorunu yaşadığını söyledi. Kürtlerin bu nedenle kendi kendini yönetemediği eleştirisinde bulunan Taşçıer, bunun sonucunda Kürt varlığının inkarı üzerinden siyaset yürütüldüğünü kaydetti. 1924 Anayasası’nın Kürt inkarı üzerinden inşa edildiğini hatırlatan Taşçıer, “100 yıl geçti. Bu anayasa, 1961 ve 1980 olmak üzere iki kez esaslı olarak değiştirilmiş. Ancak, Kürtler ile ilgili bölüme hiç dokunulmamıştır. Suriye ve İran’daki anayasalar da Kürtlerin yokluğu üzerine inşa edilmiş. Irak’ta ise çok büyük bedeller verilerek, belli bir statü sahibi elde ettiklerini görüyoruz. Bundan kaynaklı Kürtler, ulusal birliklerini kurmuş olsaydı, bugün bunları yaşamamış olacaktık” şeklinde konuştu.

Birlik ruhu kurumsallaşmalı

 Öcalan, Barzani ve Talabani’nin çağrısıyla 2013’te Hewlêr’de gerçekleştirilen Kürt ulusal birliği toplantısını anımsatan Taşçıer, “O toplantıda Kürt Ulusal Kongresi çalışmaları gerçekleşti. Eğer o gün biz başarılı olsaydık, bugün DAİŞ saldırılarından tutun Rojava Kürdistanı’nda yaşananlar yaşanmayacaktı” dedi.

Kürtlerin ulusal birlik ruhunu alanlarda açığa çıkardığının altını çizen Taşçıer, şöyle devam etti: “Siyasetçi ve toplumsal öncülerin görevi, ortaya çıkan ulusal birlik ruhunu kurumsallaştırmaktır. Kürtler ilk kez Kobanê’de bu birliği sağladı. Başûr’da referandum sonrası Kerkük saldırısında birliği sağladı. Bugün de Rojavayê Kurdistan’da birliğini sağladı. Kürtler yek vücut oldu.”

Devam etmeliyiz

Kürtlerin ulusal birliğin sağlanmasında hazır olduklarını ve Kürt Ulusal Kongresi’nin devam ettirilmesi gerekliliğine işaret eden Taşçıer, “Artık ulusal birliğin inşa etmek gerekiyor. Bundan sonra Kürtlere dönük yapılacak saldırıyı, baskıyı, soykırımı önleyebiliriz. Dünyada 40 milyon Kürt yaşıyor. Bu halk, oluşturacakları birlikle dünyanın bütün devletlerinde temsiliyet oluşturabilir. Bu da Kürtler arasındaki birliği hayata geçirir” şeklinde konuştu.

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli öncülüğünde geçtiğimiz ay Federe Kürdistan’da gerçekleştirilen ulusal birlik temaslarını hatırlatan Taşçıer, “Bu görüşmelerde ulusal birliğin öneminin yetkililere anlattık. Çok sıcak da karşılandık. Herkesin talebi ulusal birlik. Bu çalışmaları daha da hızlandırarak, ulusal birliği bir mekanizma haline getirme çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Ortak paydalarda buluşmalı

 Kürtlerin ortak paydada buluşması gerektiğini vurgulayan Taşçıer, şunları söyledi: “Herkes kendi rengiyle yaşasın. Ortak çıkarlar için ulusal birlik çatısı altında bir araya gelmeliyiz. Kürt partileriyle ulusal birliği yakaladık. Kuzey’deki Kürt partileri, Kürtlere bir yönelim olduğunda ortaklaşabiliyoruz. Kürt partileriyle, bir an önce ulusal birliğin kurulması konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Kürt partileri artık Kürtlerin birliği ve menfaati üzerinde bir araya geliyor. Bu da çok önemli. Periyodik çalışmalarımız var ve çalışmalarımızda belli bir noktaya gelindi. Kısa dönemde bu çalışmalarımız sonuç alacak.”

Ulusal birlik için yapılan çağrıların önemine dikkati çeken Taşçıer, bir an önce Kürtlerin ortaklaşması gerektiğini kaydetti. Taşçıer, “Sorunlar diyalogla, diplomasiyle çözülür. Eğer biz kendi aramızdaki sorunu çözemezsek, Ortadoğu’da gelişen emperyal güçlerin taleplerine maşa oluruz. Ulusal birlik, savaşı engeller. Ulusal birlik, siyasi çözümün önünü açar” diye konuştu.

Yazarın diğer yazıları

    None Found