TC fosfor bombası kullandı

İranlı bilim insanı Abbas Mansouran, Hesekê’de hastanelere ulaşan yaralılar üzerinde yaptığı araştırmada Türk devletinin kimyasal silah kullanımının kesin olarak kanıtlandığını söyledi.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê kentinde gönüllü bir şekilde araştırma yapan bilim insanı Abbas Mansouran hazırladığı raporunda gözlemlerini şu şekilde anlattı: “Yanıklar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal mühimmat kullandığını kanıtlıyor. Rojava’da, beyaz fosfor ve diğer başka bilinmeyen kimyasalların kullanıldığını vurgulamalıyım.”

Sivillerin yanıkları üzerinde araştırma yapmak için gönüllü olarak Heseke’ye 13 Ekim’de giden İran asıllı İsveçli bilim insanı Abbas Mansouran “Rojava’da tedavi ettiğim yanıkların şekli ve görünüşü, sıradan yanıklardan bariz bir şekilde farklıydı. Kimyasal silah kullanıldığının göstergesiydi. Yanıklar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal mühimmat kullandığını kanıtlıyor. Rojava’da, beyaz fosfor ve diğer başka bilinmeyen kimyasalların kullanıldığını vurgulamalıyım” dedi.

Bilim insanı Abbas Mansouran, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Suriye’de kimyasal silah kullanımı üzerine rapor” adlı araştırmasında Türk devletinin kimyasal silah kullandığını teyit etti. Mansouran raporunda şu tespitlere yer verdi: “Bu sürede, Şiraz’daki üniversite hastanesinin sorumlusu ve kurucusu olarak, 1980’lerdeki İran-Irak savaşındaki deneyimlerimden yola çıkarak, pek çok hastadaki ağır yanıkların anormal olduğunu gördüm.

‘Türk devleti başka yasaklı silahlar da kullandı’

Rojava’da tedavi ettiğim yanıkların şekli ve görünüşü, sıradan yanıklardan bariz bir şekilde farklıydı. Kimyasal silah kullanıldığının göstergesiydi. Yanıklar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal mühimmat kullandığını gösteriyordu. Rojava’da, beyaz fosfor ve diğer başka bilinmeyen kimyasalların kullanıldığını vurgulamalıyım.

‘Kadın ve çocuklara karşı kimyasal silah kullanıldı’

Türkiye’nin Serêkaniyê, Girê Spî ve çevre köylerdeki saldırılarının bir sonucu olarak, ağır bir şekilde yaralanan çoğu çocuk ve sivil olmak üzere yüzlerce hasta kabulü yapıldı.

Toplam 30 kadar kişi, çoğu sivil, ağır ve sıra dışı yanıklarla Haseke’deki hastaneye giriş yaptı. Yüzlerinde, kulak ve vücutlarının diğer bölgelerinde yanıklar vardı.

Bu yanık tipine, beyaz fosfor gibi yanıcı maddeden başkası sebep olamaz. Deneyimlerime göre, TSK, sivil nüfus yoğunluklu bölgelerde kadın ve çocuklara karşı kimyasal silah kullandı.

Beyaz fosfor, kıyafeti deler ve derin bir şekilde vücuda nüfuz eder, kemiğe ağır ve ölümcül yanık etkisi yapar.

Fosfor maddesi vücutlarından tümüyle temizlenene kadar da, oksijenle temas etmese bile yanmaya devam eder. Bu kimyasal, kalp, ciğer ve böbreğe zarar verir, fosfor dumanının solunması, ölümcül solumun yolu sorunlarına neden olur.

‘Vücutlarında is ve kömür tozu bulunuyordu’

Bulgular şu yönde: Kurbanların çoğu sivildi. Gördüğüm tüm hastalar, farklı yer ve farklı saldırılarda insansız hava araçlarından atılan mühimmatın kurbanları olduğunu belirtti.

Pek çok hasta, ard arda bombaların atıldığı iki ayrı saldırıdan bahsetti. Yaralanmalar, derin, farklı boyutlarla ve farklı bölgelerde oluşmuştu. Söz konusu kişilerin vücudu soğuk bir isle kaplıydı. Vücuda temas eden bomba parçacıkları damla şeklinde yaralar açmıştı. Yaralananların bazılarında solunum sorunları vardı. Vücutlarında is ve kömür tozu izleri vardı.

‘Hastaların çoğunda ölümcül ve dirençli bakteriler gelişti’

En az altı hastada ağır göz yanıkları vardı. Saç ve kaşları yanmamıştı ancak farklı boyutlarda derin lekeler oluşmuştu. Yanıklarda yabancı partikül izleri yoktu.

Hastaların çoğunda ölümcül ve dirençli bakteriler gelişti. Bazı yaralılar bacak ve kollarını kaybetti. Bazıları ise duyma yetisini yitirdi. Çoğunda, kara mayınlarına maruz kalanlarda görülen semptomlara rastlandı.”

Abbas Mansouran kimdir?

İran’ın Şiraz kentinde Pehlevi Üniversitesi’nde epidemiloji bölümünü (salgın hastalıklar bölümünü) okudu. 1976’de bakteriler üzerine uzmanı oldu. Halk sağlığı bölümünde de 1980 uzmanlaştı. Stockholm Üniversitesi’nde 1990’da bağışıklık sistemi üzerinde araştırmalar yaptı. 2013’e kadar da PEAS Enstitüsü’nde görev yaptı.

ANHA/HESEKÊ

Yazarın diğer yazıları

    None Found