Tecavüzcüler tutuklanmadı mahkemeye de gelmeyecek!

Tanıkların dinlendiği duruşmada, müdafi avukatların sanıkların tutuklanması yönündeki talebi mahkeme heyeti tarafından mevcut delil durumunda herhangi bir değişiklik olmadığı gerekçesiyle ret edildi. Mahkeme heyeti ayrıca sanıkların tüm duruşmalardan vareste tutulmasına da karar verdi. Mahkeme heyeti, E.A’nın ruh ve beden sağlığı ile kemik yaşı tespiti ile ilgili raporun mahkemeye sunulmasına karar vererek, duruşmayı 18 Mart 2014 tarihine erteledi.


Mahkemelerin tutumu tecavüzü meşrulaştırıyor

Duruşma sonrası adliye önünde kadın kurumları tarafından gerçekleştirilen açıklamayı DÖKH adına yapan Hülya Kanat “Tamamı asker olan 8 kamu görevlisi, 2 yıl boyunca 15 yaşından küçük bir çocuğa cinsel istismar suçu işlemiştir. Bu suçun savaş suçu kapsamında değerlendirilmesi gerekirken mahkeme hala yaşadıkları karşısında intihar teşebbüsünde bulunan çocuğun ruhsal bütünlüğünün bozulup bozulmadığını tartışıyor” şeklinde konuştu. Tecavüz davalarının zamana yayma durumunun kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzü meşrulaştırmaya hizmet ettiğini dile getiren Kanat şunları aktardı: “Bu insanlık suçlarının sorumlularını yargılamayan AKP kadına yönelik şiddetin tecavüz ve tacizin en büyük sorumlusudur. Bu dava tüm kadınların davasıdır. Devletin tüm korumalarına rağmen bu tür davaların sonuna kadar takipçisi olacağız.”

İtirazda bulunulacak

Duruşmaya ilişkin bilgi veren müdafi avukatlardan Canan Çakabey, E.A’nın durumuna ilişkin raporun Şubat ayında belirleneceğini belirterek, raporun hazır olmamasına rağmen, mahkemenin sanıkların tüm duruşmalardan vareste tutulmasına karar vermesinin düşündürücü olduğunu belirtti. Duruşmada beklentilerinin dışında kararlar çıktığını belirten Çakabey, karara ilişkin Muş Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunacaklarını söyledi.

DİHA/ÇEWLÎK

Yazarın diğer yazıları

    None Found