Tecride rağmen yazılan masallar – Hazırlayan: Zabel MİRKAN

Zindana sığmayan sesler…

Gazel Bulut, Dersimli. Elazığ’da doğup büyümüş, Munzur Üniversitesi Moda Tasarımı bölümününde okumak için 2011 yılında Dersim’e yerleşmiş. Bu süreçte Özgür Gelecek Gazetesi’nde çalışmaya başlamış. Gazetecilik faaliyetini yürütürken, işi için katıldığı eylemlerden dolayı “Örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla toplam 10 yıl 10 ay ceza almış.

Gazel’in dava sürecinde, özel yetkili mahkemelerin kapatılmasıyla dava Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanmış. Yaklaşık 1 yıl tutuklu kaldıktan adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı ile tutuksuz olarak yargılanmasına karar verilerek tahliye edilmiş. Cezası Yargıtay tarafından onanan Gazel, 1 Ağustos 2017’de Bodrum’da gözaltına alınarak Muğla E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na götürülmüş. Burada, kadın koğuşu olmadığı için bir ay boyunca tek kişilik hücrede tutulmuş.

Bulut, hapishanedeki ikinci gününde, Adalet Bakanlığı’na bebeğinin olduğunu, eşinin İstanbul’da çalıştığını belirterek, İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı veya Gebze E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na naklini talep etti. Bu dilekçeye herhangi bir cevap gelmeden, güvenlik iddiasıyla Tarsus Kampüsü’ne sevk edildi. Burada da İstanbul’a sevkini talep eden dilekçeler yazdı ancak bir yanıt alamadı. Nihayetinde ise Kocaeli’ne sevk edildi. 2017 tutuklandığında 2 yaşında olan bebeği Arjîn, şu an 4 yaşında. Gazel’in dosyası ise iki yıldır Anayasa Mahkemesi’nde ve henüz bir dönüş yok.

Çizgi film dahi izleyemiyor

Tutsak annelerle ilgili hapishane yönetmeliğinde şöyle bir kural var: Sadece 0-6 yaş arası çocuğu olan anneler çocuklarını yanına alıp onlarla zaman geçirebiliyor. 0-6 yaş arası çocuğu olan kadınların cezaları iki yıl altına düştüğünde denetimli serbestlik kapsamında tahliye ediliyor; ancak siyasi tutsak annelerin türlü gerekçelerle bu haktan yararlanmaları engelleniyor.

Arjîn’in annesiyle görüşebildiği alanlar yoğunlaştırılmış tecrit uygulamalarının en sık uygulandığı yerler. Arjîn ve annesi Gazel, tek ve üç kişilik hücreleri bulunan, insanı tamamen izole etmeye dönük yapılarda vakit geçirebiliyor. Gazel’in içine dert olan şeylerden biri ise içerideki malzemelerle Arjîn’in istediği yemekleri yapamamak. Arjîn için çizgi film kanalı talebi dahi karşılanmıyor Gazel’in. Ve Gazel kendi hakları kadar çocuğunun haklarının da savaşını vermek zorunda. Gazel’e ve diğer tüm tutsaklara iyi gelen ise Arjîn’in içeriye girebilmesi. Çünkü Arjîn’in hapishaneye her girişi onlar için bir yaşam enerjisi, hapishane kurallarının esnemesi ve hatta bazen bozulması demek.

Arjîn ve tüm çocuklar için

Gazel tüm bu izolasyona rağmen Arjîn’e ve Arjîn’in yaşadıklarını yaşamak zorunda kalan tüm çocuklara bir masal kitabı yazmayı düşünmüş. Açık bir çağrı yaparak, tutsak ve dışarıdaki annelerden çocuklarına anlattıkları veya kurgu herhangi bir masal yazmalarını istemiş. Nihayetinde ise ortaya “Damlayan Masallar” isimli kitap çıkmış. Gazel politik bir tutsak olduğu için kitapta yer alan masallarda kötü cadılara, prens sayesinde hapsolduğu kaleden kurtulan prenseslere ve hayvan sömürüsüne yer vermemiş. Alternatif bir masal kitabı olan “Damlayan Masallar”da Gültan Kışanak’ın da kızına anlattığı “Tıngıl” başlıklı masal var.

Gazel, Evin Kışanak’a verdiği röportajda şöyle diyor: “Bizler sırf ülkeyi yönetenler gibi düşünmediğimiz, dayatılan rollere uymadığımız için annelik hakkımız ihlal ediliyor. Damlayan Masallar’da bu hak ihlalinin karşısında ortaya çıkan bir direniş biçimi oldu benim için. Aramıza örülen duvarlara inat, masallarımızla çocuklarımızın düş dünyasına aralanan bir emek kapısı oldu Damlayan Masallar…”

Mektup Adresi:

Gazel Bulut

Kocaeli 1 No’lu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu – Kocaeli

Yazarın diğer yazıları

    None Found