Telhamut dosyasında hala gelişme yok

Riha’nın Serêkaniyê ilçesinde Suriyeli mülteciler için kurulan Telhamut Çadır Kenti’nde bir kadın ve çocuğunun fuhuşa sürüklenmesine dair 2018 yılında gündeme gelen iddialara ilişkin hala bir gelişme yok. Mezopotamya Ajansı’nın 10 Ağustos 2018 tarihinde yayımladığı haberle ortaya çıkan “fuhuşa sürükleme” olayı üzerine kampın güvenlik müdürünün yeri değiştirilmiş, kamp çalışanı H.D. açığa alınmıştı. Ceylanpınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

İddialar üzerine kampta incelemelerde bulunmak isteyen, aralarında Diyarbakır ve Urfa Baroları ile İnsan Hakları Derneği üyelerinin bulunduğu bir heyet ise engellemeyle karşılaşmıştı. Kamp, ortaya çıkarılan bu fuhuş skandalı sonrası geçtiğimiz yıl kapatıldı.

‘Adli tahkikat sürüyor’ yanıtı

 Hak İnisiyatifi Derneği’nin Suriyeli kadın ve çocuğunu fuhuşa zorlayan kamu görevlilerinin de aralarında olduğu kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması talebiyle TBMM İnsan Hakları Komisyonuna yaptığı başvuruya yanıt verildi. AKP Bursa Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu imzasıyla verilen 2 Ekim 2019 tarihli yanıtta şu bilgiler aldı:

“Başvurunuzda bahsi geçen Şanlıurfa Telhamut Çadır Kentinde kalan Suriyeli anne ve kızının temel ihtiyaçlarının karşılanması karşılığında fuhuşa sevk edildikleri, bu olayın içinde bazı kamu görevlilerin de bulunduğu iddiası ilgili makama iletilmiş ve konu ile ilgili iddiaları araştırmak üzere bir Mülkiye Başmüfettişi görevlendirilmiştir.

Müfettiş tarafından hazırlanan araştırma raporunda iddialarda adı geçen bazı kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatıldığı ve adli tahkikatın devam ettiği bilgisi komisyonumuza iletilmiştir.”

RIHA

Yazarın diğer yazıları

    None Found