Şengal’de ders çıkarmak

Kürtler kendi tarihlerinden ders çıkarmak zorundadırlar. Kürt tarihi geçmişten ders çıkarmayan hareketlerin acı sonuçları ile doludur. Bundan dolayı tarihi iyi bilmek, ondan iyi dersler çıkarmak gerekmektedir.

3 Ağustos 2014 tarihinde 21.Yy. çağdışı karanlık, barbar örgütü IŞİD Şengal’e saldırarak binlerce Kürt Êzîdîsini şehit etti, binlerce Kürt Êzîdî kadınını esir alarak Arap pazarlarında pazarladı. Yüzbinlercesi ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bu yüzbinler halen Avrupa’da ve Güney ve Kuzey Kürdistan’daki kamplarda çile doldurmaktadırlar.

Şengal kadim Kürt Êzîdîlerinin ana vatanıdır. Kendi kültür ve inançları ile birlikte asırlardır bu topraklarda yaşamaktadırlar. 2003 Irak işgali sonrası yapılan Irak Anayasasında Şengal Kürdistan’ın dışında bırakılmıştı. Bölgesel Yönetim dışında bırakılan Kürt bölgelerinin geleceğinin belirlenmesi için Irak Anayasa’sının 140. maddesi gereğince en geç 2005 yılına kadar halk oylaması yapılması gerekmekte idi. Halk oylaması tarihi ilk önce 2007’e kaydırıldı. Sonrada bugüne kadar oyalanarak ertelendi. Şengal Güney, Kuzey ve G.Batı (Rojava) Kürdistan hudutlarının kesiştiği noktada stratejik bir Kürt toprağıdır. Bu nedenlede her zaman sömürgeci güçlerin gündeminde ve saldırı hedefindedir. Nitekim 14 Ağustos 2006 tarihinde sömürgeci istihbarat güçleri tarafından Şengal’in Gruzer ve Siba Xıdır köylerine tankerlerle yapılan saldırıda 700 Kürt Êzîdîsi şehit olmuştu. O günlerde de Kürdistan ve Avrupa’da protesto etkinlikleri, yardım kampanyaları yapılmış, ancak Kürtler’de bellek kayması olduğundan olay çabuk unutulmuştu. 2006 sonrası gerekli tedbirler alınıp, Şengal’in özsavunma güçleri oluşturulup, gerekli silahlarla donatılmış olsa idi bu ikinci felaket kolay, kolay yaşanmamış olacaktı.

Musul Irak devletinin yönetimindeki bir bölge idi. Şengal’de Musul’a bağlı 250.000 nüfuslu bir kaza idi. Musul’un işgalinden sonra nasıl ki Irak ordusu tek bir mermi patlatmadan ABD’den aldığı ağır silahları ve milyarlarca doları IŞİD’de teslim etti ise, Şengal’in de bu barbarlar tarafından işgal edilebileceğini biliyordu. Ancak burasının kadim Kürt toprağı olması nedeni ile savunulması için hiç bir tedbir alınmadı. IŞİD Şengal’e geldiğinde Şengal’de sadece asayişi sağlamak üzere küçük bir peşmerge gücü bulunuyordu. Bu silahlı peşmerge gücü de tıpkı Arap ordusu gibi arkasına bakmadan, tek bir mermi patlatmadan Şengal’i sivil Kürt Êzîdî’lerini IŞİD’le başbaşa bıraktı. Daha sonra HPG/YPG gerillalarının açtıkları güvenlik koridoru olmasaydı şimdi ne Şengal ne de Şengal’i Êzîdîler kalmıştı.

Tarihten ders çıkarmak gerekiyor. Şengalli Êzîdîlerin kendi kaderlerini belirlemesine ve özsavunmalarını oluşturmalarına saygı duyulması gerekiyor. Şengalli Êzîdîler kendi savunmalarını kendileri yapmalıdırlar. Peşmerge güçleri Şengali abluka altına almamalı, Şengallilerde Haşdi Şabi güçlerinin Şengal’in etrafını kuşatmasına sessiz kalmamalıdır. Kürtler IŞİD belasından kurtulurken Haşdi Şabi milislerinin zulmü ile karşı karşıya kalmamalıdırlar. Sünni Saddam diktatörlüğü gitmiştir, ancak Arap sömürgeci sistemi dimdik ayaktadır. Üstelik arkasında İran gibi bir bölgesel sömürgeci güç vardır. Kürtler yeni belalar ile yüzleşmemek için tarihlerinden ders almalıdırlar. Tüm Êzîdî Kürt kardeşlerimin acısını yeniden paylaşıyor, sömürgeci sistemin oyunlarına karşı uyanık olmalarını diliyorum. Sadece onların uyanık olması da yetmiyor. Bizim ulus olarak uyanık olmamız gerekiyor.

KURDİSTAN TARİHİNDE BU HAFTA:

* 3 Ağustos 2014’te Şengal IŞİD çetesinin saldırısına uğradı. Binlerce Kürt Êzîdî şehit olurken, IŞİD çeteleri binlerce Kürt kadınını esir aldı. HPG ve YPG gerillaları açtıkları güvenlik koridoruyla katliamın boyutlanmasını engelledi.

* HÎK yöneticisi ve kurucularından Melle Muhyettin Taştekin 3 Ağustos 1993’te Muş Anzar Köyü’nde kontralar tarafından şehit edildi. 

* Sömürgeci Suriye rejimi 5 Ağustos 1960’ta PDK-S yönetici ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 5 bin Kürdü tutukladı. Bunların arasında Dr.Nurettin Zaza ve Osman Sebri de vardı.

* PKK 6. Konferansı 5 Ağustos 2001’de başladı, 22 Ağustos’ta sona erdi.

* 6 Ağustos 1992’de Kürt gazeteci Burhan Karadeniz gazeteye giderken uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı. Burhan ömrünün sonuna kadar tekerlekli sandalyede yaşadı.

Yazarın diğer yazıları