Şengal’in öfkesi Reqa’da

Erem KANSOY

Yüz yıllardır katliamlara uğrayan Êzîdî halkı, son olarak 2014’te DAİŞ barbarlarının soykırımına uğradı. Bu soykırım ve katliamın planlandığı Reqa’da, şimdi Êzîdî kadınları YJŞ ordusuyla ön cephede kardeşlerinin intikamını alıyor. Tüm dünya kadınlarının özgürlüğü için de savaşan YJŞ’liler, çetelerin Reqa’da esir tuttuğu Êzîdî kadınları özgürleştirecekleri sözünü yineliyorlar.

YJŞ’li savaşçılar Reqa cephesine geldikleri günden bu yana hem cephenin moral kaynağı hem de DAİŞ’in korkulu rüyası. YPJ’li arkadaşları, YPG ve QSD güçleriyle yüzleri güldüren YJŞ’liler, her mevzide DAİŞ’i bozguna uğratıyor. 

Dünyanın birçok başkentinde Şengal katliamını kınayan eylemler düzenlenirken Şengalli Êzîdî kadınların ordusu YJŞ, DAİŞ’in sözde başkentinde çetelere karşı yiğit mücadelesiyle dünya kadınlarını selamlıyorlar…

Reqa’da YJŞ’li birliğin komutanlarından Deniz Şengal ile Şengal’i, Êzîdîleri ve savaşan Êzîdî kadınını konuştuk: 

Şengal katliamı yıl dönümünde neler söylemek istersiniz? 

Êzîdî halkının yaşamış olduğu 73. Ferman’ın acısı hala taze. Aradan geçen 3 yıllık zaman içerisinde Şengal’in Êzîdî kadınları ordularını kurdu. Bu ordunun, yani YJŞ’nin şu an Reqa’da olması tüm fermanlara karşı adeta bir intikam ordusudur. Êzîdî halkımız tarih boyu en çok acı çeken halkların başında gelir. Son katliam ve soykırımla Êzîdî kadınları işte burada Reqa denilen bu karanlık şehrin sokaklarında satıldı, yakıldı, tecavüze uğradı!

YJŞ, özellikle de şuanda esir tutulan tüm Êzîdî kadınlarının kurtuluşundan kendini sorumlu görüyor. Biz bu misyonla bugün buradayız. Reqa’da ön cephedeyiz, tüm yaşanan acıların ardından DAİŞ’in kalbindeki hançeriz! Tarihin tüm intikamı için buradayız! 

Soykırım ve katliam kararı DAİŞ’in sembolik ‘başkent’i Reqa’da alınmıştı…

Evet, Reqa çetelerin stratejik merkezi. Ferman’ın kararını da burada aldılar! Plan ve projelerini burada çizdiler ve halkımızı kırımdan geçirdiler. Düşmanı kendi kalesinde vurmak bu anlamda bizim için önemli. Bu yıkım ve moral bozukluğu onların yok oluşu anlamına geliyor. DAİŞ’in düşüşü, bizim için de unutulmayacak ve kalıcı bir başarı olacak. 

Katliamdan sonrası birçok Êzîdî kadını buraya getirilerek başka ülkelere satıldı, köle edildi, hala esir olan yüzlerce Êzîdî kadını var. Ve bu kadınlar özgürleştirilecekleri günü bekliyor. YJŞ, Êzîdî kadınlar başta olmak üzere tüm tutsak kadınların da umudu haline geldi. Onları kurtarmamızı bekliyorlar ve biz söz veriyoruz ki; kardeşlerimizi bir bir barbar DAİŞ çetelerinin elinden kurtaracağız. Özgürleştireceğiz kardeşlerimizi. Bunun için; burada olmanın bendeki karşılığını tarif edemem. 

YJŞ birliğinin Reqa cephesine geldiği güne de tanıklık etmiştim. O gün de dahil olmak üzere buradaki tüm güçlere YJŞ büyük moral kaynağı. Sizleri gören herkesin yüzü gülüyor. Bu duygusal bağı güçlendiren şey nedir?

Reqa hamlesinde çok geniş bir oluşum ortaklaşa savaşıyor. YPJ, YPG, QSD güçlerinden aldığımız moralin de aslında bir yansımasıdır. Onlarla birlikte omuz omuza DAİŞ’e karşı savaşmak başlı başına büyük bir moral. Êzîdî’lerin katliam gününe kadar özellikle de kadınlarının ne bir örgütlülüğü ne kendini savunma mekanizması, bir ordusu yoktu. Yani yoktan var ettik! Belki de bundan ötürü buradaki arkadaşlar da ondan güç alıyor, moral buluyor ve bizi hep gülen yüzlerle karşılıyor. 

Şu bir gerçek; YJŞ, Êzîdî kadını başta olmak üzere Êzîdî halkının teminatı ve moral gücüdür. Ve buradaki savaşçı arkadaşlarımız da bu misyonunu biliyor, bizi sevgi dolu yüreklerine alıyorlar. Tabi ki YJŞ’nin karşılığı sadece savaş cephesi değildir. Dünyanın birçok yerinde hem Êzîdî kadınları hem de tüm dünya kadınları için ilham kaynağıdır. 

Ve Reqa hamlesine dahil olmamız bizim açımızdan da büyük moral ve şanstır. Düşmanımıza kinimizi, öfkemizi hırsla dökebileceğimiz, hesabını sorabileceğimiz yer burası!

Katliamın 3. yılını geride bırakırken YJŞ’nin burada olması 73. Fermana en büyük cevaptır. Moralimizin de moral kaynağı olmamızın da nedeni budur. Daha ne olabilir ki; biz burada intikamımızı alıyoruz!

YJŞ şuanda Reqa’da hangi pozisyonda?

Hem operasyonlarda, saldırı gruplarıyla hareket ediyor, hem de ön mevzi ve diğer tüm mevzilerde güvenlik görevlerini üstleniyor. Ayrıca bir grup arkadaşımız da ilk günden beri eylem saldırı gruplarında. Yani YJŞ, Reqa hamlesinde öncü gruplardandır.


Reqa özgürleştirildikten sonraki aşama YJŞ için nedir?

YJŞ bir Rojava gücü değil. Şengalli kadınlardan oluşan bir ordu ve Şengal’de kalıyor. Kendi kararıyla Reqa hamlesinde yerini aldı. Hamle bittikten sonra Şengale dönecek. Fakat,  YJŞ, kendisine ihtiyaç duyulan her yerde, faşizme karşı tüm cephelerde yerini almaya, kahramanca savaşmaya devam edecek. Şengal’deki mevzilerini koruma, geliştirme ve güçlendirmeyle yükümlüyüz. Yine de tüm kadınların özgürleşmesi için nerede gerekiyorsa savaşma kararlılığındayız, bu konuda takviye güç olarak hazır bulunacağız.

Reqa cephesinden, Êzîdî kadınlarını YJŞ ile tanıyan dünya kadınlarına ne mesaj vermek istersiniz?

YJŞ’nin özgürlük mücadelesi sadece Êzîdî kadınları için değildir. Tüm dünya kadınlarının da özgürlüğü için mücadele veriyoruz. Arap, Çerkez, Asuri, Süryani, Türk vd. YJŞ’nin mücadelesi ırk, dil, din ayırt etmiyor. Biz tüm kadınlar için savaşıyoruz ve kadınlarla hayat felsefemiz ve düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Tüm dünya kadınlarının özgürlüğü için varız. YJŞ’nin direnişi bütün kadınları bir araya getirmeyi başardı, kadınlar da iradesine sahip çıktı. Bundan sonra da böyle olmaya devam edecek…


Köle olarak satıldığı Reqa’ya YJŞ savaşçısı olarak dönen Hêzda Şengal

İntikamımı alıyorum

“YJŞ ordusu olarak burada Reqa’da DAİŞ çetesiyle savaşmaya tüm kadınlar için geldim. Özelde de esir tutulan Êzîdî kadınlarının özgürleştirilmesi için buradayım. 

DAİŞ çeteleri Şengal’de topraklarımıza saldırarak katliamı yaptığında beni de esir almışlardı. Bize çok işkence yaptılar, her türlü acıyı yaşattılar burada. Yani Reqa’da bize zulmü yaptılar. Ve ben o yüzden YJŞ’ye katıldım. Ve sonrasında da çok fazla acının yaşatıldığı Reqa’ya savaşçı olarak dönmek benim için çok çok önemli. O zulmün, katliamın kadın ve kızlarımızın intikamını alıyorum burada!

Kadınlar olarak acılarımız ortaktır. Annelerimize, kızlarımıza neler yaptılar burada! Reqa hamlesi baştıldığındaki duygularımı anlatamam. Ve şuan hamle içerisinde yerimi alıyorum. Bundan dolayı çok mutluyum. DAİŞ’in bize büyük acılar yaşattığı yere bir savaşçı olarak döndüm. Bizi annelerimiz, kız kardeşlerimizle burada koyun gibi sattılar! Şimdi burada tüm kadınların özgürlüğü için savaşıyorum, bu benim için gurur verici. 

Tüm dünya kadınlarına özgürlük için ayaklanma çağrısı yapıyorum.” 

Yazarın diğer yazıları

    None Found