Şerafettin Elçi Havalimanı askeri havalimanına dönüştürülüyor

Şırnak’ta sivil uçuşlar için kullanılan Şerafettin Elçi Havalimanı, askeri uçakların iniş ve kalkışına uygun hale getirilmek isteniyor. Yaklaşık bir aydır sıkı güvenlik önlemleri ve gizlilik içinde inşaat çalışmaları yürütülüyor.

Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçeleri arasında bulunan ve açılışı 26 Temmuz 2013 tarihinde yapılan Şerafettin Elçi Havalimanı’nda yaklaşık bir ay önce başlatılan inşaat çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Havalimanının yanında bulunan alandan Sırtköy (Deştadarê) köyüne kadar uzanan arazi üzerinde başlatılan inşaat ve kazı çalışmaları ise gizli bir şekilde yapılıyor. Sık sık İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından kontrol edilen inşaat sahasında çok sayıda kepçe ile çalışma yürütülüyor. Kazı çalışması yapılan araziden çıkarılan toprak ise kamyonlarla farklı noktalara götürülüyor. 

Geniş bir alanı kapsayan ve etrafı beton duvarlarla çevrilen şantiye sahasına kimse yaklaştırılmıyor. Arazinin giriş ve çıkışları ise çok sayıda polis ve özel güvenlik görevlisi tarafından kontrol ediliyor. Şu ana kadar havalimanı yetkilileri tarafından arazideki çalışma hakkında herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi inşaata ilişkin herhangi bir levhaya da rastlamak mümkün değil. 

Havaalanı askeri uçuşlara uygun hale getiriliyor

Yerel kaynaklar, inşaat çalışmalarının havalimanını askeri uçuşlara uygun hale getirmek için yapıldığı söylüyor. Yerel kaynaklar, havalimanındaçalışmaların sona ermesi ile birlikte savaş uçaklarının iniş kalkış yapabileceğini kaydediyor. 

Asker ve mühimmat sevkiyatı için kullanılıyordu

Özelikle sokağa çıkma yasağının ilan edildiği dönemlerde asker ve polis sevkiyatı için kullanılan havalimanı, bölgede başlatılan askeri operasyonlar için de kullanılıyor. Hemen hemen her gün kargo uçaklar ile asker ve mühimmat sevkiyatı yapılan havalimanı, askeri havalimanına çevrilmiş durumda. 

 ŞIRNAK

Yazarın diğer yazıları

    None Found