Tiyatro Kürtçe ise yasak!

HDP Adana İl Örgütü tarafından organize edilen ”Kürt Tiyatro Günleri” Adana Valiliği tarafından ‘kamu güvenliğini’ tehdit ettiği iddiasıyla yasaklandı. Amed Şehir Tiyatrosu’nda basın açıklaması yapan tiyatro oyuncusu Özcan Ateş, ‘’Moliere’in, Brecht’in oyunları Kürtçe oynanınca daha mı tehlikeli oluyor?’’ diye sordu.

Adana Valiliği, HDP Adana İl Örgütü tarafından organize edilen Kürt Tiyatro Günleri’ni yasakladı. Kamu güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle yasaklanan organizasyon 10-13 Şubat tarihleri arasında düzenlenmesi planlanıyordu. Etkinlikte Amed Şehir Tiyatrosu’nun Tartuffe, Teatra Jiyana Nu’nun Tene Ez ve Tiyatro Mencel’in Kozik adlı oyunları oynanacaktı.

Kürt tiyatro grupları 3 kürtçe oyunun sergileneceği tiyatro günlerinin yasaklanması kararını protesto ettiler.

Amed Şehir Tiyatrosu’nda basın açıklamasını tiyatro oyuncusu Özcan Ateş yaptı. Ateş, “Biz bugün Adana’da Yaşar Kemal Sahnesi’nde Moliere’nin Tartuffe adlı oyununu sahneleyecektik. Şu anda sahnede olmamız gerekirken basın açıklaması yapmak zorundayız” diyerek sözlerine başladı. HDP Adana İl Örgütü tarafından 10-13 Şubat tarihleri arasında organize edilen Kürtçe Tiyatro Günleri’nin yasaklandığını söyleyen Ateş, söyle devam etti: “Hem de binlerce Kürdün yaşadığı bir kent olan Adana’da. Adana Valiliği ‘il sınırları içinde huzur ve güvenliğin kişi dokunulmazlığının ve kamu esenliğinin sağlanması için tedbir almak üzere’ oyunlarımızın oynanmasını engellemiş.  Buna şaşırdık mı? Elbette hayır.”

Örtülü sansür uygulanıyor

2 yılı aşkın bir süredir adı konulmamış bir yasaklamanın varlığından söz eden Ateş, “Örtülü bir sansür uygulanıyor Kürt tiyatrosuna. Hatta sadece Kürt tiyatrosuna değil tüm alternatif sanat üreticilerine karşı negatif bir tutum var. Kendinden olmayanı yaşatmama ve yok sayma eğilimi devam ediyor. KHK ile kapatılan İzmir Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Nazlı Masatçı’nın tutuklanmasına varana dek süren bir tutumdan söz ediyoruz” dedi.

Ölü taklidi yapıyorlar

“Kendini muhalif olarak tanımlayan çevrelerin bile ölü taklidi yaptığı bir dönemden geçiyoruz” şeklinde konuşan Ateş,  “İstanbul’da CHP’li belediyeler salon vermiyor. Hangi tarihte olursa olsun “yasak” demiyorlar ama bir şekilde bitmeyen mazeretleri var. İnsanların kendi dilinde ve kültüründe etkinlik düzenlemesi teşvik edilmesi gerekirken yasaklanıyor. Moliere’in, Brecht’in oyunları Kürtçe oynanınca daha mı tehlikeli oluyor? Yoksa etkinliği HDP düzenlediği için mi yasaklanıyor? Ve ne yazık ki bu sorularımız halen yanıt beklemeye devam ediyor”şeklinde sözlerini tamamladı. .

Kabul etmiyoruz

HDP Adana il binasında yapılan toplantıda konuşan İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, bu rejimin tüm baskı ve şiddet yöntemlerini kullanarak kadına, emeğe, çocuğa, tarihe, inanca, kente, kültüre ve kimliğe saldırıp, kendinden olmayı yok etmek istediğine dikkat çekti.

Yasaklanmaya tepki gösteren Tural, halkların varlığını, kültürünü, sanatı ve sanatçıyı yok sayan bu tutumu kabul etmediklerini sözlerine ekledi. Tural, bu tasfiye girişimlerini, mücadele ederek boşa çıkaracaklarını kaydetti.

Halkla buluşmaya devam edeceğiz

Teatra Jiyana Nû oyuncusu Rugeş Kırıcı, yasağa şaşırmadıklarını belirterek, “Bize karşı 2 yıldır örtülü bir sansür uygulanıyor” dedi. Charlie Chaplin filminden uyarladıkları “Tenê Ez” oyunuyla sahnede olmaları gerekirken maalesef basın açıklaması yapmak zorunda kaldıklarını belirten Kırıcı, “Kürt tiyatrosuna örtülü bir sansür uygulanıyor” diye konuştu.

İnsanların kendi dilinde ve kültüründe etkinlik düzenlemesine teşvik edilmesi gerekirken bunun yasaklandığını vurgulayan Kırıcı, ”Kürt tiyatro emekçileri ve sanatçıları olarak tüm yasaklama ve engellemelere rağmen ürünlerimizi halkla buluşturmaya devam edeceğiz ve bu tür uygulamalara karşı mücadele edeceğimizin halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz” dedi.

AMED/İSTANBUL

Yazarın diğer yazıları

    None Found