Tok açın halinden anlamıyor

Alman Yardım Kuruluşu Welthungerhilfe’nin yaptığı açıklamaya göre dünya genelinde her yıl 1,3 milyar ton gıda çöpe atılırken, 815 milyon insan açlık sınırının altında yaşıyor. Almanya’da ise 54,5 milyon ton gıdanın yılda 18,4 milyon tonu yani toplam üretimin üçte biri tüketilmeden çöpe atılıyor.

NİHAL BAYRAM / MAİNZ

Dünya genelinde gıdaların üçte ikisi tüketici tarafından yenilmeden çöpe atılıyor. Uluslararası doğa ve çevre koruma kuruluşu WWF’nin yaptığı araştırmaya göre Almanya genelinde yılda 54,5 milyon ton gıda üretiliyor. Ve bu 54,5 milyon ton gıdanın yılda 18,4 milyon tonu (yani toplam üretimin üçte biri) tüketilmeden çöpe atılıyor. Bu hesaba göre yılda kişi başına yaklaşık 81,6 kilo gıda çöpe atılıyor. Almanya genelinde her bir saniyede 313 kilo yenile bilinecek gıda çöpe atılıyor. Atılan bu 18,4 milyon tondan 2 milyon tonu ekmek ve hamur işleri gibi tahıl ürünlerden, 1,5 milyon tonu ise meyve ve sebzeden, 1 milyon tonu ise patates ve süt ürünlerinden oluşuyor. Bu atılan gıdaların yüzde 60’ı üreticiler ve restoranlar, şirket kantinleri gibi büyük tüketiciler tarafından atılıyor. Geri kalan yüzde 40’ı ise ev yani/özel tüketici tarafından atılıyor.

En çok çöpe atılan gıda meyve ve sebze

Almanya genelinde tüketilmeden/yenilmeden en çok çöpe atılan gıda ise muz, elma, domates gibi meyve ve sebze çeşitleridir. İkinci sırada ise ekmek ve hamur ürünleri geliyor. Üçüncü sırada ise yemek tabakları üzerinde artan/kalan yemek bölümleridir. Bu üç sırada yer alan ürünler/gıdaların toplamı Almanya’da atılan gıdaların yüzde 71’ini oluşturmaktadır.

Tüm Afrika’nın gıda ihtiyacı

Salt sanayi ülkeleri dediğimiz ülkeler ise yılda toplam 220 milyon ton yenilebilecek halde olan gıdaları tüketmeden çöpe atıyor. Wordwatch yardım kuruluşunun konuya ilişkin açıklamasına göre çöpe atılan bu miktar tüm Afrika ülkelerinin gıda ihtiyacını karşılama potansiyeline sahip.

Gıda, en fazla evlerden çöpe gidiyor

Alman Yardım Kuruluşu Welthungerhilfe’nin yaptığı açıklamaya göre ise dünya genelinde her yıl 1,3 milyar ton gıda çöpe atılırken, 815 milyon insan açlık sınırının altında yaşıyor. Almanya Federal çevre dairesinin (Umweltbundesamt) yayınladığı açıklamaya göre ise bu yıl 18,4 milyon ton gıdadan ev içinde yani özel ev çöp kutularında toplam 6,7 milyon ton, lokanta gibi gastronomi alanında faaliyet yürüten ev dışı gıda tüketiminde 1,9 milyon ton gıda, ticaret alanında 550 bin ton, sanayi/endüstri alanda 1,85 milyon ton gıda yenilebilinir halde olmasına rağmen çöpe atılmış.

Alınacak önlemler

Almanya Federal Çevre Dairesi (Umweltbundesmat) önerilerine göre:

1-Gıda alışverişi yapılırken gıdalar planlı ve aşırı ve yüksek miktarda olmamak şartı ile alınmalı.

2- Asgari raf ömrü tarihi geçse bile gıda atılmadan önce (balık ve tavuk içeren gıdalar hariç) denenmelidir. Bu konuda insanlar tarihe değil de, kendi tat duygusuna güvenmeli.

3- Kullanım sonrası artan gıdalar yaratıcı şekilde değerlendirilmelidir. Çünkü kimi artan gıda bölümleri ile verimli ve bir o kadar lezzetli yemekler yapmak mümkün.

4- Yenilebilenicek gıdalar atılmadan önce bu gıdaların muhtaç olan ailelere/bireylere veya muhtaç olanlara düzenli gıda yardımı yapan “Foodsharing“, “FoodFighters e.V.“, “Die Tafel“ gibi yardım kuruluşlarına bağışlanmasıdır.

5- Gıdalar doğru depolamadır. Bu özellikle buzdolabında tutulan gıdalar için geçerlidir. Çünkü her gıdanın soğuk depolama hassasiyeti farklıdır. Bundan dolayı buzdolabında tutulan gıdaların doğru depolanmaları onların daha uzun, dayanıklı ve yenilebilecek halde kalmalarını sağlıyor.

Buzdolabında gıda depolama kuralı

  • 8 ile 10 derece soğuk olan buzdolabının en üst rafında peynir, uzun dayanan gıdalar, paketi açılmış gıdalar vs. depolanmalı.
  • Orta rafın soğukluk derecesi 5 derecedir. Bundan dolayı bu rafta özellikle yoğurt, kaymak, süt gibi diğer süt ürünleri depolanmalıdır.
  • Sebze bölümü olarak bildiğimiz en alt bölümün bir üstündeki raf ise 2 ile 3 derece soğuktur. Bu bölümde en erken bakteri kapabilecek, derin dondurucuya atılmayan et ve balık ürünleri saklanabilir.
  • Sebze bölümünde ise meyve ve sebzeleri depolanmalı. Ayrıca muz gibi, ananas gibi, limon gibi, portakal gibi, mango gibi, domates gibi meyve ve sebzeler buzdolabında tutulmamalıdır.
  • Buzdolabının kapı içi rafları ise 8 derecedir. Bundan dolayı bu dolap kısmında tereyağı, içecekler, Ketchup ve diğer soslar, yumurta vs. depolanmalı.
  • Bunun yanında buzdolabı dışında yani oda sıcaklığında tutulan meyve ve sebzelerde dikkat edilmesi gereken nokta, ayrı ve birbirinden uzak/temas etmeden depolanması gereken gıdalardır. Örneğin limon her zaman etrafına asit yaymaktadır. Bundan dolayı limon hiçbir zaman diğer meyve ve sebzeler ile temas etmemelidir.

Yazarın diğer yazıları

    None Found