Trump protesto edilirse

Dr. Özlem B. GALİP [email protected]

Amerika Başkanı Donald Trump’ın İngiltere ziyaretinin iptali için resmen yüzbinler elbirliği yaptı. Geçtiğimiz yıl İngiltere ziyaretine karar verilen bu ziyaretin iptali için; geçtiğimiz yıl 1.8 milyon kişi iptal için imza kampanyasına katılmıştı. Yüz bini aşan her kampanyanın mecliste görüşülme zorunluluğundan ötürü anti-Trump kampanyası da mecliste görüşülmüştü, ancak kararın değişmesine yetmemişti.

Ziyaret geçtiğimiz hafta gerçekleşti ve özellikle Londra ve İskoçya’da büyük sokak protestoları gerçekleşti. Londra’daki protestonun başında İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn vardı. Trump’ın en nefret ettiği lider profili muhtemelen Corbyn gibi göçmen yanlısı sosyalist liderlerdir.

Öyle ki İngiliz bulvar gazetesi Sun ile yaptığı röportajda Trump, bırakın Corbyn’i Theresa May’i bile AB’ye ve göçmenlere karşı aldığı tutum bakımından yumuşak bulduğunu ve başbakanlık için uygun biri olmadığını ima etti.

May’in AB’ye çok tolerans tanıdığını ve tüm ilişkilerini koparması gerektiğine inanıyor. Tramp, İngiltere’nin AB ile bağlarının koparıp Amerika ile daha sıkı ticari ilişkiler içerisinde yer almasını dillendiriyor. May’in çizdiği portre ise hem AB ile ilişkileri bir şekilde koruyup hem de ABD’ye yakın durmak. May, Trump’a sıcak davransa da Trump’ın May’i çok da desteklemediğini öğrendik.

Trump, İngiltere Başbakanlık koltuğu için favori isminin geçtiğimiz hafta May ile AB’den çıkış üzerine yaşadığı fikir ayrılığından ötürü istifa eden Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson olduğunu doğrudan söyledi. Hoş sonra bu demeçlerini inkar etti, hatta sızan haberlere göre May’den özür diledi, ama Sun gazetesi Trump’ın sözlerini asla çarpıtmadıkları açıklamasını yaptı. Trump, Sun’a verdiği röportajda Johnson’da göçmenlik meselelerinde benimle aynı fikirde dedi. Kısacası Johnson’da benim gibi göçmenlerden nefret ediyor demek istedi bir nevi.

Londra’daki protestolar beklendik olsa da annesinin memleketi İskoçya’da protesto edilmesinin Trump’a koyması beklenirdi, ancak Trump onu da umursamadı. Halbuki Trump tam bir İskoçya aşığı. Başkan olmadan önce de İskoçya’yı sık sık ziyaret eder ve günlerce kalırdı. Ama İskoçyalıların büyük çoğunluğu Trump’tan utanıyor artık. Trump yine de hafta sonunu oğlu ve eşiyle İskoçya’da geçirdi.

Bugün itibariyle de Putin ile görüşmesi bekleniyor.
Elbette ki tüm bu ulusal protestoların amacı merkez hükümet olan Muhafazakar Partisinin Başkan Trump davetini geri çevirmesini sağlamak değil. Herkes Muhafazakar Partinin ABD ile sıkı sıkıya dirsek teması içerinde olduğunu biliyor. Sadece Muhafazakar Parti değil. İşçi Partisi lideri eski Başbakan Tony Blair de bir numaralı Amerika aşığıydı. Bu protestolarla kamuoyunun amacı Trump’a karşı duygu ve düşüncelerini net bir şekilde ortaya koyup ülkelerinin böyle bir liderle işbirliği içerisinde olmalarından rahatsızlıklarını dile getirmek.

Protestolar ses getirmeleri bakımından işe de yaradı ama Trump’ın umurunda değil. Protestolar Trump’ın kulağına gidince ‘biliyorum İngiltere beni seviyor’ demekle yetindi. İngiltere’den kastı elbette ki İngiliz hükümeti. Gerçekten de İngiliz hükümeti Trump’ı sevmiyor mu? Gerçekten de Trump için de önemli olan halklar değil de devletler değil mi? Ee devletler de Trump’ı seviyor. Daha ne olsun.

Yazarın diğer yazıları