Trump yönetimi S-400 yaptırımlarını değerlendiriyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri alması durumunda Türkiye’yi cezalandırmak için 3 yaptırım paketi üzerinde durduğu belirtildi.  Konu ile ilgili haber, Bloomberg News tarafından verildi. Haberde, Türkiye’nin S-400 alımına devam etmesi durumunda F-35 satışının durdurulmasına ek olarak diğer seçenekler uygulanabileceği yer aldı.

Konunun muhataplarına dayandırılarak verilen habere göre en çok destek gören seçeneğin, Türkiye’nin kilit savunma sistemi sektöründeki bazı şirketleri ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’ olarak bilinen ve Rusya ile işbirliği yapan kurumları hedef alan CAATSA kapsamında hedef alınması olduğu belirtildi.

Yaptırımlar, bu şirketlerin ABD’nin finansal sistemine erişimini keserek ABD’den parça alımı ve ABD’ye satış gerçekleştirmelerini neredeyse tamamen imkansız kılıyor.

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar geçen hafta yaptıkları açıklamada ABD tehditlerine boyun eğmeyeceklerini ve S-400’lerin mutlaka alınacağını açıklamıştı.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found