Trump’tan İran’a yeni tehdit

ABD ve İran arasındaki gerginlik karşılıklı açıklamalarla devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, zenginleştirilmiş uranyum limitini aşacağını açıklayan İran’ı, Twitter üzerinden tehdit etti.  Trump, zenginleştirilmiş uranyum limitini aşacağını açıklayan İran’a Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla, “Yaptığın tehditler konusunda dikkatli ol İran; o tehditler daha önce kimseye olmadığı kadar dönüp yine sana zarar verebilir” dedi. Trump, açıklamasında, “İran yeni bir uyarı yayımladı. Ruhani, eğer yeni bir nükleer anlaşma yoksa zenginleştirilmiş uranyum miktarını istedikleri miktarda artıracaklarını söylüyor. Yaptığın tehditler konusunda dikkatli ol İran; o tehditler daha önce kimseye olmadığı kadar dönüp yine sana zarar verebilir.” ifadelerini kullandı.

İran yönetimi, hafta başında, zenginleştirilmiş uranyum limitini nükleer anlaşmada belirtilen 300 kilogram limitinin üzerine çıkardığını duyurmuştu. Fars haber ajansının haberinde, Tahran yönetiminin yüzde 3,67 zenginleştirilmiş uranyum seviyesini nükleer anlaşmada belirlenen 300 kilogram stok limitinin üzerine çıkardığı kaydedilmişti.

ABD Başkanı Trump, bu açıklama üzerine İran’a, “Ateşle oynuyorlar” ifadesiyle tepki göstermiş, Beyaz Saray ile ABD Dışişleri Bakanlığı da ayrı ayrı açıklamalarla İran’ın kararını kınamıştı.

İran: Yaptırımlar kalkmadan ABD ile diyalog yok

Öte yandan İran İstihbarat Bakanı, Washington ile Tahran arasında diyalogun ancak yaptırımların kaldırılması ve dini lider Ayetullah Hamaney’in yeşil ışık yakması ile mümkün olduğunu söyledi.  İrna haber ajansına göre İstihbarat Bakanı Mahmud Alavi, “ABD ile müzakereler, ancak Trump’ın yaptırımları kaldırması ve dini liderlerimizin de buna izin vermesi halinde öngörülebilir” dedi.

Alavi, “Amerikalılar İran’ın askeri gücünden korkuyorlardı. Bu nedenle İran’a saldırmaktan vazgeçtiler” diye ekledi.

 MOSKOVA

Yazarın diğer yazıları

    None Found