Tüm ailesiyle direniş saflarında

FÎRAS IBRAHÎM / ANHA/ŞEHBA

Bir çocuğunu özgürlük mücadelesinde şehit veren ve 5 çocuğu ile birlikte YPG/YPJ saflarında yer alan Hesen Birko, Kürdistan halkını katliamların karşısında durmaya çağırdı.

Efrînliler arasında Şehit Şilan’ın babası olarak tanınan Hesen Birko, Efrîn’in Cindirês ilçesinin Celemê köyünden. Hesen Birko, Kürdistan Özgürlük Hareketi’ni 1984’te tanıdı. 5 kızı ve oğluyla farklı tarihlerde YPG ve YPJ saflarına katıldı. En büyük kızı Dilara’dan sonra Şilan da YPJ’ye katıldı. Şilan’ın 2011’de şehit düşmesinden sonra üç kız kardeş Axin, Evin ve Nûda da 2013’te YPJ saflarına dahil oldu.

Kız kardeşlerinin YPJ’ye katılmasından etkilenen evin tek oğlu Kendal da 2013’te YPG saflarında yerini aldı. 6 kardeş, Rojava’da Türk devleti ile DAİŞ ve El Nusra çetelerine karşı mücadele etti. Çocuklarının yurtseverlik bilinciyle büyüdüğünü söyleyen Hesen Birko, “Onlara Kürtler üzerinde yürütülen özel savaşı, sömürgecileri anlattım. Çocuklarımla hak ve kazanımların korunmasının önemini konuştuk, Önder Öcalan’ın değerlendirmelerini dinledik.B Harekete olan sevgileri ve topraklarına olan bağlılıkları arttı” dedi.

Çocuklarıyla gurur duyuyor

Çocuklarının mücadele içerisinde yer almasından gurur duyduğunu vurgulayan Birko, şunları paylaştı: “Şükürler olsun ki çocuklarım ülkeleri (Kürdistan) için doğru yolu seçti. Köleliği reddettiler. Onlarla gurur duyuyorum. Oğlum Kendal bana hep Cindirês’de YPG saflarına katılacağını; savaşçı olmak ve kız kardeşleri gibi topraklarını ve onurunu korumak istediğini söylüyordu. Ben de ona ‘git’ dedim. Kendal geri dönüp birliğin onu kabul etmediğini söyledi. YPG saflarına resmi bir şekilde kabul edilmek için annesinin ve benim birlikle konuşmamızı istedi. Ben de onu kırmadım. Annesiyle birlikte komutanlığa gidip oğlumuzun katılma talebine onay vermelerini istedik.”

Kendal, YPG’ye katıldıktan sonra Efrîn’de DAİŞ ve El Nusra çetelerine karşı verilen savaşa katıldı. Daha sonra ise Şehba’yı özgürleştirme hamlesinde yer aldı.

Anne ve babalara seslenen Hesen Birko, gençlerin  topraklarını korumaya teşvik edilmesini istedi. Birko, Kürdistan’daki ve yurt dışındaki Kürt halkını Onur Direnişi’ne katılmaya ve Rojava’ya yönelik katliamların karşısında durmaya çağırdı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found