Türk işgaline halkların ortak tepkisi

Türk işgali ve soykırım saldırısı sadece Kürtler tarafından değil, dünya halkları tarafından da büyük bir nefretle karşılanıyor. Avrupa’nın farklı ülkelerinde farklı halklar, işgale karşı ortak tepki gösterdi.

Türk devleti ve himayesindeki El Kaide kökenli DAİŞ, El Nusra gibi radikal dinci grupların 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı işgal ve soykırım saldırısına Avrupa’da Kürtler ve farklı halkların tepkileri devam ediyor. Hafta sonu Avrupa’da yapılan eylemlerde Türk devletinin işgal ve işlediği savaş suçları protesto ve teşhir edildi. Yürüyüş ve mitingler şeklinde yapılan eylemlerde işgal saldırısı ve uluslararası güçlerin sessizliği protesto edildi.

Katil, terörist Erdoğan

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik düzenlediği işgal ve soykırım saldırıları, Almanya’nın Nürnberg kentinde yüzlerce kişinin katıldığı bir eylemle protesto edildi. Medya Halk Evi, Alman Kominist Partisi, Almanya Maksist Leninist Parti (MLPD) ve Almanya Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu’nun (ATİK) çağrısıyla Hallplatz’da yüzlerce Kürdistanlı ve dostu toplandı.

Ardından ‘Alman silahlarını Erdoğan iktidarına yasakla’, ‘Türk askeri Kürdistan’dan defol’, ‘Kürdistan’la dayanışma göster’ pankartlarının yanı sıra Türk devletinin gerçekleştirdiği sivil katliamların fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşıyan Kürtler ve dostları yürüyüşe geçti. ‘Bijî berxwedana Rojava’, Terörist Erdoğan’, ‘Katil Erdoğan’ ve ‘Bijî berxwedana QSD’ sloganlarını atan eylemciler Nürnberg’in merkezi caddelerinde yürüdü.

Yürüyüş güzergahı boyunca Kuzey Doğu Suriye’de Türk devletinin işgaline, sivil katliamlara ve kimyasal silah kullanarak işlediği savaş ve insanlığa karşı suçları anlatan anonslar yapıldı. Weisser Turm meydanına kadar yürüyen eylemciler burada bir miting gerçekleştirdi. Konuşmalarda Türk devletinin işgal saldırısına karşı sonuna kadar direnileceği vurgulandı.

Almanya’nın Saarbrücken kentinde de Türkiye’nin Rojava işgal girişimi ve soykırım politikasını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi. Kürdistanlı ve dostlarından oluşan yürüyüş korteji Türkiye’nin Rojava’da gerçekleştirdiği katliamları anlatan pankart, döviz ve fotoğraflar taşıdı. Eylemde Rojava’daki katliamları anlatan çok sayıda bildirinin dağıtıldı. Saarbrücken Demokratik Toplum Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Rojava işgal girişiminin ilk gününden beri eylemlerine aralıksız devam eden Saarland’daki Kürdistanlı ve dostlarına teşekkür edildi, Türkiye ve çetelerinin Rojava işgal saldırısı sona erinceye kadar eylemlerin süreceği belirtildi.

Stuttgart Lautenschlager Strasse’de Defend Rojava öncülüğünde Rojava bir yürüyüş yapıldı. ‘Defend Rojava’, ‘Rojava’daki devrimi savun ve Türkiye işgaline dur’ de pankartlarının açıldığı yürüyüşte sık sık ‘Yaşasın devrimci dayanışma’, ‘Bijî berxwedana Rojava’, ‘Terörist Erdoğan’ sloganları atıldı.

‘Andok Cotkar bu kentin çocuğuydu’

Almanya’nın Kiel kentinde düzenlenen yürüyüşe Kürdistanlıların yanı sıra Almanlar, MLKP, ANTIFA, Alevi Topluluğu, Kürt Derneği ve gibi çok sayıda kurum katıldı. Merkez tren istasyonu önünde başlayan yürüyüşte Onur Direnişi’nde şehit düşen enternasyonalist savaşçı Andok Cotkar’ın fotoğrafının yer aldığı pankart taşındı. Eylemde bir konuşma yapan ANTIFA Temsilcisi, “Andok Cotkar bu kentin çocuğuydu. Kürt halkına uygulanan zulme karşı Rojava’da şehit düştü. Biz her zaman onun mücadelesinin yanında duracağız” dedi.

İşgalin başladığı 9 Ekim’den bu yan eylemde olan Hannover’deki Kürtler ve dostları 9 Kasım Cumartesi günü de eylemdeydi.

‘Faşist Erdoğan’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Yaşasın Rojava direnişi’, ‘Yaşasın YPG, YPJ ve QSD’ sloganları eşliğinde yürüyüşe geçen halk, daha sonra ise bir miting düzenledi. Mitingte konuşan yapan KON-MED Eşbaşkanı Tahir Koçer, direnişin Kürtlerin olduğu her yerde sahiplenilmesi gerektiğini söyledi.

Münih’te insan zinciri

Almanya’nın Münih kentinde de Türk devletinin işgal ve soykırım saldırıları protesto edildi. Schützenstr’de bir araya gelen halk insan zinciri oluşturarak, Türk devletinin saldırılarını protesto etti. Eylemde, Türk rejim güçleri tarafından infaz edilen Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrin Xelef´in fotoğrafının ve “Rojava’da Türk işgaline hayır” pankartı arkasında bir araya gelen kitle sloganlar attı, Almanca bildiriler okundu. Konuşmalarda Almanya’nın Türk işgali ve soykırım saldırısına karşı somut adımlar atması istendi.

Almanya’nın Kassel kentinde Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik işgal ve soykırım saldırıları Cumartesi günü bir yürüyüşle protesto edildi. Kassel HBF önünde başlayan yürüyüş boyunca Türk devletinin saldırılarının aleyhine sloganlar atılırken, Konigsplatz’da ise bir miting düzenlendi. Mitingde yapılan konuşmalar ardından eylem sloganlarla sona erdi.

Köln kentinde Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) ve Jinen Ciwanên Azad HBF önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, ‘İşgale izin verme-Nehele’ şiarı ile yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşten sonra ise Heuermark’ta bir miting yapıldı. Mitingte TCŞ adına yapılan konuşmada “Nehele hamlesinin birinci aşamasında Rojava’daki işgale ve katliamlara karşı ‘Nehele-izin verme’ şiarı eylemlerini sürdürüyor” denildi.

Öte yandan Almanya’nın Osnabrück kentinde de Kürdistanlılar ve Alman sol grupların katılımıyla düzenlenen yürüyüş ile Türk işgal saldırısı protesto edildi.

Avusturya ve İtalya’da eylemler

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kürtler ve dostları Cumartesi günü de işgal ve soykırım saldırısına karşı eylemdeydi. Akşam saatlerinde halk işgal ve katliamları kınamak amacıyla Karlsplatz Opera önünde toplandı. Defend Rojava’nın (Rojava’yı Savunun) organize ettiği yürüyüşe Avusturya parti ve sivil toplum temsilcileri katılarak konuştu. Konuşmalarda işgal saldırısına yeteri tepkiyi göstermeyen Avusturya hükümeti ve siyasi partiler eleştirildi. Eylemde sık sık ‘Katil Erdoğan’ sloganları atılırken, Türk devleti ve çetelerinin katlettiği kadın, çocuk, yaşlı ve gençlerin fotoğraflarını taşındı. Eylemciler Rus konsolosluğuna doğru yürüdü.

Avusturya’nın Graz kentinde de merkez tren istasyonu önünde düzenlenen eylemle Türk devletinin saldırıları protesto edildi ve Kuzey Doğu Suriye’deki direniş sahiplenildi. Eylemde bildiriler de okunup dağıtıldı.

İtalya’nın başkenti Roma’da Türk devletinin Kuzey Doğu’daki faşizmine karşı kalabalık bir grubun katılımıyla yürüyüş düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı eylemde faşizminin Rojava’ya yönelik işgal ve soykırım saldırısına karşı halkların ortak tepki göstermesi istendi. Eylemde Rojava Direnişi selamlanırken, ‘Bijî berxwedana Rojava’, ‘Bijî berxwedana YPG, YPJ’ sloganları atıldı.

Lavrion’da Kürtler Rojava direnişini selamladı

Sık sık eylemlerin yapıldığı Yunanistan’ın Lavrion kentinde Cumartesi günü Tevgera Ciwanên Şoreşger öncülüğünde bir yürüyüş yapıldı. Eylemde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterleri, PKK, KCK, YPG/YPJ ve TEV-DEM bayrakları taşındı. Eylemciler sık sık ‘Bijî berxwdena Rojava’, ‘Bijî Serok Apo’, ‘Şehit namirin’, ‘Faşist Erdoğan’ ve ‘Bijî berxwedana QSD’ sloganları attı. Yunan halkı da eyleme ilgi gösterdi. Eylemde Birleşmiş Milletler ve uluslararası güçlerin işgal saldırısına karşı derhal görevlerini yerine getirerek hareket geçmesi istendi.

Norveç’te Kürtler ve dostları alanlardaydı

Hafta sonu Norveç’in başkenti Oslo ile Tønsberg kentlerinde yürüyüş ve mitingler yapıldı. Oslo’daki miting UNGKURD Gençliği’nin çağrısıyla Oslo Sentral merkezi önünde yapıldı. Bir saatlik eylemde Rojava’da Türk devletinin işlediği savaş suçları anlatıldı.

Norveç’in bir başka kenti Tønsberg’de de Kürtler ve dostları Türk devletinin katliamlarını düzenledikleri yürüyüşle protesto etti. Soğuk hava ve kar yağışı altında gerçekleşen gösteride Tønsberg Belediye Meclis’inin Kızıl Parti Temsilcisi Ole Marcus Smerud bir konuşma yaptı. Smerud, Türk devletinin sivillere karşı kimyasal silah ile fosfor kullandığını belirterek savaş suçu işlediğini söyledi. Ayrıca Tønsberg Sosyalist Sol Partisi’nden Başkan Yardımcısı Kristine Andersen de Türk devletinin Rojava’da halkalara yönelik terör uyguladığını ifade etti.

HABER MERKEZİ


Rojava umuttur

Almanya’nın Frankfurt kentinde Tevgera Ciwanên Şoreşger, Jinen Ciwanên Azad ve Riseup4 Rojava’nın çağrısıyla Römer Meydanı’nda başlayan yürüyüşte, üzerinde Serêkaniyê’de şehit düşen Alman YPG savaşçısı Andok Cotkar ve YPJ savaşçısı Şilan Güneş’in fotoğraflarının üzerinde bulunduğu ‘Rojava ist Hoffnung – Rojava umuttur’ yazılı pankart taşındı.

Sık sık ‘Bijî berxwedana YPG, YPJ’, ‘Terörist Erdoğan’, ‘Çocuk katili Erdoğan’, ‘Kürdistan’da katliam var’, sloganlarıyla eylemciler Rossmarkt’a kadar yürüdü. Rossmarkt’ta ise bir miting düzenlendi. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitingde Women Defend, YDG, YXK, JXK, KAWA-Federasyonu, SdS temsilcileri konuştu.

Mitingte yapılan açıklamada şunlar belirtildi:”Türk devleti DAİŞ’in intikamını almak için bugün Rojava’ya saldırdı. Buna karşı Avrupa devletleri sessiz, somut bir adım atmıyor. Biz başta Kürt gençliği ve dostları olmak üzere Rojava işgaline karşı sessiz kalmamız lazım her alanda sesimizi yükseltmemiz lazım. Rojava’da bugün enternasyonalist yoldaşlarımız Andok Cotkar, Ivanna Hoffman, Dilsöz Bahar bizler için Türk işgaline karşı savaşıp şehit düştü. Bizler de her alanda Nehele kampanyası çevresinde Rojava’yı sahiplenmeyiz” denildi.

FRANKFURT


İşgale geçit yok

Türk devletinin gerçekleştirdiği işgal ve katliamlar, İsviçre’nin Zürih kentinde İDGB’nin (İsviçre Demokratik Güç Birliği) çağrısı, Tevgera Ciwanên Şoreşger ve Jinen Ciwanên Azad öncülüğünde düzenlenen yürüyüş ve mitingle kınandı.

Binlerce kişi Rathausbrücke meydanında bir araya gelerek ‘Rojava topraklarında işgale izin vermeyeceğiz’ pankartı arkasında yürüdü. Gösteride eylemciler sık sık ‘Rojava için direnişi yükseltelim’, ‘Türk devletiyle silah satışlarınızı ve ticari anlaşmalarınızı durdurun’, ‘Sizin bombalarınız Rojava’da çocuklarımızın, analarımızın üzerine yağıyor’, ‘Katliamlara ve işgale ortak olmayın’, ‘Yaşasın Rojava direnişi’ sloganlarını attı. Yürüyüş boyunca aktivistler bildiriler okurken, eylemciler oturma eylemleriyle yolları kısa süreliğine trafiğe kapattı.

Ardından Helvetiaplatz’a ulaşan halk burada bir miting yaptı. Mitingte konuşan kurum temcileri Türk devletinin Rojava’da amacının soykırım yapmak olduğunu belirtti.

Yazarın diğer yazıları

    None Found