Türk devleti bombalıyor KDP halkı ikna turunda

Türk devletine ait savaş uçakları eşzamanlı olarak Amediyê’de KDP’nin 18. üssü yakınına ve Kanê belde yoluna bombardıman düzenledi. Savaş uçakları Amediyê’nin su hatlarını da bombaladı. KDP ise Türk işgal saldırısına karşı çıkan bölge halkının tepkilerini dindirmek için toplantı yapıp Türk devleti ile aralarını düzeltmelerini istedi.

İşgalci Türk devletine ait savaş uçakları önceki akşam eşzamanlı olarak Dihok’un Amediyê ilçesinde KDP’nin 18. üssü yakınında bir benzin istasyonuna ve Amediyê’ye bağlı Kane beldesinin Aşkê Dirê caddesine saldırı düzenledi. KDP’nin Amediyê’deki 18. Üssü’ne 50 metre uzaklıktaki benzinlik bombardımandan dolayı kullanılmaz hale geldi.

Türk savaş uçakları, Amediyê bölgesinde üç farklı yerde sivil yerleşim yerlerini bombaladı. Amediyê’nin su hatlarını sağlayan merkezi de bombaların hedefi oldu. Savaş uçakları Guhersê köyünü, Dihok, Amêdiyê, Şêladizê ve Dêralok ana yolları arasında kalan Sergelê ile Kanê köylerinin yanı sıra Amediyê’nin girişini bombaladı. Hava saldırılarında maddi zarar oluştu. Bombalanan su şebekesi Sergingê, Bamernê, Qedîş ve Amêdiye’nin birçok yerin su ihtiyacını karşılıyordu, saldırıda şebekenin büyük kısmı zarar gördü.

KDP’liler teskin ediyor

Türk ordusunun Xakurkê’nin de içinde bulunduğu Bradost bölgesindeki saldırılarında bölgede yaşayan birçok sivil yaralanırken, yüzlerce dönümlük ekili arazi, bağ ve bahçe çıkan yangınlarda zarar gördü, çok sayıda hayvan telef oldu.

Türk askerlerinin bölgeye sevk edilen Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı güçlerle birlikte ortak hareket ettiği bilgisi daha önce kamuoyuna yansımıştı. KDP güçlerinin HPG’liler ile karşı karşıya gelme ihtimali nedeniyle ‘birakujî’ olarak tanımlanan bu duruma bölgede yaşayan halk tepkili. Büyüyen tepkiler üzerine KDP’nin Hewlêr İl ve ilçe yöneticileri, Bradost bölgesinde yaşayan halkı operasyon konusunda ikna çabasına girdi.

Edinilen bilgilere göre, aralarında KDP’nin Soran Bölgesi 10’uncu Alan Birimleri Sorumlusu Eli Ewnî, Sidêkan Belde Asayiş Müdürü ile Türk devleti ya da askerleri adına bölge halkı arasında ‘ilişkileri geliştirme’ görevi verilen Şêx Husên’in de bulunduğu kimi yetkililer ve isimler, önceki gün öğlen saatlerinde bölge halkı ile KDP’nin Sidêkan Belde Örgütü binasında bir toplantı gerçekleştirdi.

Halk ikna edilemedi

Toplantıya katılanlar, KDP yöneticilerini ‘Birakuji’ye zemin hazırlamakla suçladı. KDP yetkilileri ise gösterilen tepkiler üzerine kendilerini savunmaya çalıştı. Bazı KDP güçlerinin bölgeye gönderildiği bilgisi KDP’li yetkililerce kabul edildi. KDP’liler bu sevkiyatın “Xakurkê bölgesine yerleşen Türk askerlerinin daha fazla ilerlememesi” adına yapıldığını ileri sürse de bu gerekçe toplantıya katılanları ikna etmedi.

Eli Ewni ile birlikte toplantıyı organize eden Şêx Husên isimli şahsın, Türk devleti ve ordusunun sözcüsü gibi hareket ettiğini aktaran katılımcılar, Husên’in bölge halkından Türk devleti ile aralarını düzeltmelerini istediğini paylaştı. BEHDİNAN

Yazarın diğer yazıları

    None Found