Türk mallarının vergilerini yükseltin

Türk mallarına yönelik boykot kampanyasını değerlendiren ekonomist Neberd Kerîm, “Boykot yerli ürünlere olan ilgiyi arttırken, istihdamı da yükseltecek” dedi.

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırıları sonrasında Türk mallarına yönelik başlatılan boykot kampanyası güney Kürdistan’da tüm hızıyla devam ediyor. Birçok inisiyatifin kurulduğu Güney Kürdistan’da halka yönelik bilgilendirmeler için stantlar açılıyor, bildiriler dağıtılıyor. Hewlêr, Süleymaniye, Soran, Şengal, Kerkük başta olmak üzere bütün şehirlerde başlatılan kampanyalarda halkın ilgisi oldukça yüksek. Güney Kürdistan esnafı Türk mallarını satmamaya yönelik kararlar alırken, Güney Kürdistan hükümetinden televizyonlarda yayınlanan Türk dizilerine yönelik kararlar alınmaya başladı. güney Kürdistan’da milyonlarca dolar harcanarak alınan ve çeviri masraflarıyla birlikte devasa bir maliyetle yayınlanan Türk dizilerinin gözden geçirilmesi için girişim başlattı. Bu anlamda televizyonlara bir tebligat gönderen hükümet, dizilerin gözden geçirilmesi ve belirlenen kurallara uyulması çağrısında bulundu.

Yerli ürüne ilgi arttı

Tüm bu gelişmelerle birlikte büyüyen boykot kampanyasının ekonomideki faydaları da görülmeye başlandı. Bir grup gencin sosyal medya üzerinden başlattığı ve yerli ürünleri tanıttıkları “Made in Kurdistan” kampanyası, yerli ürünlere rağbeti arttırdı. Yerli üreticiyi memnun eden bu ilgi, dışarıdan alınan ürünlerin nasıl üretileceğine dair tartışmaları da başlatmış durumda. Boykotun ekonomiye etkilerini değerlendiren ekonomist Neberd Kerîm boykotun yerli üretimi artırmak için bir fırsat olduğunu dile getirerek, Güney Kürdistan hükümetini, iç piyasayı canlandırması için yurtdışından alınan ürünlere yönelik vergileri arttırmaya çağırdı.

Boykotun pozitif bir rolü var

Süleymaniye Üniversitesi öğretim görevlisi ekonomist Neberd Kerîm, boykotun faydalarına ilişkin yaptığı açıklamada, boykotun ekonomi için faydalı bir girişim olduğunu dile getirerek, “Boykotun ilk faydası olarak yurttaşlar bunu bir silah olarak kullanabiliyorlar. Bir diğer faydası da, yerel yatırımların yerel ürünlere daha fazla önem vermesi ve yerel verimliliği arttırmasıdır. Yerli üretimin arttırılması aynı zamanda istihdamı arttırmaktadır. Bu da ticaret sistemini değiştirir. Kürdistan’daki sanayi, turizm ve tarım sektörü de bu şekilde desteklenerek, geliştirilebilir.”

Yatırım bütçeleri arttırılmalı

Kerîm, şu an Kürdistan’da üretilen ürünlerin, diğer ülkelerden alınan ürünler yerine kullanılabileceğini dile getirdi. Kürdistan’daki yeni hükümetin yatırım bütçelerini arttırması gerektiğini belirten Kerîm, “Sanayi, tarım ve turizme önem verilmesi gerekiyor. Hükümet ekonomiyi canlandırmak istiyorsa dışarıdan alınan ürünlere yönelik vergileri arttırmalı. Bu insanların yerli ürünlere yönelmesi için de önemli bir faktör olacaktır” dedi.

SÜLEYMANİYE

Yazarın diğer yazıları

    None Found