Türkiye sosyal adelette 41 ülke arasında 40’ıncı

Alman Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasına göre Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ve Ekonomik İşbirliği Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi 41 ülke arasında Sosyal Adalet Endeksi’nde 40’ıncı sırada yer aldı.

Çeşitli başlıklar altında hazırlanan Sosyal Adalet Endeksi listesinde ilk sırada ise İzlanda olurken onu İskandinav ülkeleri Norveç, Danimarka, Finlandiya ve İsveç takip etti.

Araştırmaya göre Türkiye yoksulluğun önlenmesi başlığında 31’inci, adil eğitim fırsatları başlığında 41’inci ve sonuncu, istihdam piyasasına erişim başlığında 37’inci, sosyal hayata dahil olma ve ayrımcılığa uğramama başlığında 39’uncu, nesiller arası adalet başlığında 18’inci ve sağlık başlığında 36’ncı sırada yer aldı.

Almanya ise endekste Hollanda, Slovenya, Çekya ve Yeni Zelanda’nın ardından 10’uncu sırada yer aldı.

İşsizlik rakamları ve yoksulluk riski

ABD Sosyal Adalet Endeksi’nde 36’ıncı sırayı alırken listenin son sırasında Meksika bulunuyor.

Öte yandan 2018 yılında 41 ülkede işsizlik oranının ortalaması yüzde 5,3 olarak kaydedildi. İşsizlik oranının en düşük olarak kaydedildiği ülke Çekya olurken Yunanistan’da her beş kişiden biri işsiz.

Araştırmada yüzde 17,9 ile İsrail ve yüzde 17,8 ile ABD yoksulluk riskinin en yüksek olduğu ülkeler olarak kaydedildi.Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasında yoksulluk riskinin gençler ve yaşlılar arasında gösterdiği farklılaşma da ölçüldü.  41 AB ve OECD ülkesinin 27’sinde 18 yaşın altındaki çocuklar ve gençler 65 yaş üstüne göre daha fazla yoksulluk riski altında yaşıyor. İsveç ve Norveç gibi iyi sosyal sistemlere sahip ülkelerde de bu durum değişmiyor.

HABERMERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found