Türkiye’den Almanya’ya sığınanların sayısı artıyor

Türkiye vatandaşları tarafından Almanya’ya yapılan sığınma başvurularında, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana belirgin bir artış meydana geldi. Son 6 aydaki artış yüzde 60 oranında oldu. 

Rheinische Post gazetesinin haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye vatandaşlarının Almanya’ya sığınma başvuruları arttı. Haberde, geçen yılın ağustos ayından ocak ayının sonuna kadarki dönemde 3 bin 100 Türk vatandaşının Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunduğu bildirildi. Buna göre, sığınma başvurusunda bulunanların sayısında 1900 kişinin sığınma başvurusu yaptığı bir önceki 6 aylık periyoda göre yüzde 60 artış meydana geldi. Ayrıca aralık ve ocak aylarında ise 600’er kişinin sığınma başvurusunda bulunduğu bildirildi. "Easy" adlı sığınma başvurularının kaydedildiği sisteme yapılan kayıtlara göre, aralık ayında 589 Türkiye vatandaşı, ocak ayında ise 573 Türkiye vatandaşı Almanya’ya sığınma başvurusunda bulundu.

Merkel’in Erdoğan’a desteği etkili

Gazete haberini Sol Parti’nin konuyla ilgili soru önergesine verilen yanıta dayandırdı. Verileri yorumlayan Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, "Türkiye’den sığınma başvurularındaki artış konusunda federal hükümetin sorumluluğu bulunuyor" dedi. Dağdelen, Angela Merkel liderliğindeki federal hükümetin yakın siyasi ve ekonomik işbirliğiyle Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemesinin de bu sonuçta etkili olduğuna dikkat çekti. 

 BERLİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found