Üç Fransız Rojava şehidi

2014 Kobanê Direnişi, İspanya iç savaşında oluşan enternasyonal birlikleri de aşan yeni bir süreci başlattı. Kobanê’den sonra yerel kaynakların verilerine göre dünyanın dört bir yanından yaklaşık 700 gönüllü, YPG Uluslararası Taburu’nun saflarına katıldı. Avrupa’dan, İngilizler, Almanlar, Fransızlar, İtalyanlar, Yunanlar, Atlantik’in diğer tarafından Amerikalılar, Kanadalılar, Avustralyalılar, Perulu ve Brezilyalı yetmedi, Türkler, Lübnanlılar, Ermeniler, beklenmeyen Çinli, İsrailli ve Japonlardan oluşan uluslararası koca bir yürek.

 1 Kasım Dünya Kobanê günü ilan edildikten sonra adım adım yollara düşen bu savaşçıların arasında halen onlarca Fransız bulunuyor. Bazıları gazi olarak geri döndü. Üçü ise 11 bin Kürt şehidin yanında yerini aldı. 2017’de Frederic Demonchaux, Olivier Le Clainche ve Farid Medjahed 2018’de şehit düştükleri Rojava’da insanlığın ortak değerlerini için savaşmıştı.

Beni Rojava’ya gömün

Frederichenri Georges Demonchaux (Gabar Legionnaire) eski bir askerdi. 13 Kasım 2015 yılında Paris’te DAİŞ’in yapmış olduğu katliamlar sonrası yola çıkmıştı. İlk gittiğinde aklında sadece DAİŞ’li öldürmek olduğunu günlüklerine düşmüştü. YPG saflarına katıldıktan sonra Rojava Sistemi konusunda bir eğitimden geçmesi gerektiği söylediğinde anlamamıştı. Oysa o silahı iyi kullanıyordu. Ona “Bizim amacımız öldürmek değil yeniden yaşamı kurmak” denildiğinde ilk dönem sadece DAİŞ’li  öldürmek için geçirilmesi gereken bir süreç olarak gördüğünü ama savaş sırasında yeni bir dünya görüşüne sahip olduğunu ifade ediyordu. Yaralandığında kadın bir YPJ’linin onu saatlerce sırtında taşıdığını ve Fransa’ya tedavi olmak için gelip yeniden döndüğünde artık aldığı “Gabar” adı gibi Kürdistanlı ve aynı zamanda dünyalı olduğunu ifade ediyordu. Reqa’da şehit düştü. “Aileme vasiyetim; benim doğduğum ülke Rojava ve beni oraya gömün” dediği için Rojava’da yoldaşlarının yanında sonsuzluğa uğurlandı.

Türk işgaline karşı direnişte şehit düştü

Olivier François Jean Le Clainche (Kendal Breizh), Brotanyalıydı. Kendi ülkesinin azınlığı olmayı bilen, aynı zamanda ülkesinin sol kanadıyla genç yaşında buluşan bir genç radyocuydu. Kobanê’den sonra Rojava’yı keşfetti. Ekolojik toplum projesi onu kendi topraklarına çekti. Enternasyonal değerlere sahip Kendal, Efrîn’de Türk işgaline karşı direnişte şehit düştü.

Son şehit Fransız enternasyonalist savaşçı Farid Medjahed oldu. Dêrazor’da Ekim 2018’de şehit düşen Şahin, Marsilya kentinden Rojava’ya mütevaziliği, vicdanı ve çalışkanlığıyla uzandı. Askeri deneyimi olmamasına karşın kısa bir süre sonra direniş saflarında en önlerde cesurca savaştığını not eden YPG, ona direnişi büyütme sözü veriyordu.

Binlerce Fransız ideallerini savunuyor

Üç koca yüreği yollara düşüren, direnişe katan Kobanê’nin yıldönümündeyiz. Yola çıkarken her birinin iddiası ve amacı farklıyken üçü de şehit düşmeden, yeniden yaşamı kurma konusunda Rojava’yı örnek model görüp savunmayı seçmişti. İşte 2 Kasım günü Dünya Rojava günü için şimdi onların iddalarını sahiplenen binlerce Fransızın da dahil olacağı eylemlerle enternasyonal değerler bir kez daha haykırılacak.

Yazarın diğer yazıları

    None Found