Uçlarda birikme…

Fransa Gündemi

Fransa gündemi ırkçı söylem ve banliyölerde tırmanan gerginlikle meşguldü. Merkez sağ eğilimli Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği (UDI) partisi milletvekili Gilles Bourdouleix’in basına yansıyan “Hitler yeteri kadar Çingene öldürmedi” sözleri Fransız kamouyunda büyük tepki topladı. Bu ırkçı söylem karşısında İçişleri Bakanı Manuel Valls, milletvekili Bourdouleix hakkında “insanlığa karşı işlenen suçları övdüğü” gerekçesi ile dava açılmasını talep etti.
Son aylarda Fransa’da saldırganlıklarıyla gündemden düşmeyen faşist gruplara ait derneklerin kapandığı İçişleri Bakanı Valls tarafından Çarşamba günü duyuruldu. Fransız Misyon ve Genç Milliyetçiler adlı iki gruba ait dernekler kapandı. Valls, Çarşamba günü basına yıptığı açıklamada, her iki grubun; “ırkçı tezleri ve yabancı düşmanı eğilimleri, anti-semitik ideolojiyi yayan bir yapıya sahip oluşumlar olduğunu” ifade etti. Bu yapılanmaların, 1968’den bugüne değişik periyotlarda paramiliter tipte eğitim kampları ile özel milis yetiştirdiğine dikkat çeken Valls, Nazi selamı verdiklerini, insanlardan zorla para topladıkları, şiddet uyguladıkları gerekçesiyle bu derneklerin artık resmi olarak faaliyet yürütemeyeceğini açıkladı.
Valls’ın açıklamasının hemen ardından söz konusu gruplar içerisinde ön plana çıkmış isimlerden Alexander Gabriac adlı JN -Fransız Misyonu aktivisti, “kağıt parçası üzerinde olmak hiçbir şeydir. Bu bizim kararlığımızı durdurmaz. Gelecek bizimdir” açıklamasında bulundu.
Fransa’da yazın sıcağıyla tansiyon banliyölerde yükselmeye başladı. Faşistlere dönük önlemler, polislerin faşizan tutumlarının önüne geçmiyor. Fransa’nın banliyölerinde yoğunlaşan polis aramaları hız kesmiyor. Aramalar sırasında özellikle çarşaf giymiş kadınlara dönük uygulamalar geçtiğimiz aylarda da çeşitli eylem ve etkinliklere sebep olmuştu. Geçtiğimiz hafta Paris’in banliyölerinden Trappes’da polisin genç peçeli bir kadına dönük arama sırasında yaptığı uygulama gerekçesiyle olaylar çıktı. Trappes bölgesinde yaşayan gençlerden oluşan bir grup molotoflarla bölge polis merkezine yöneldi. Bütün gece boyunca polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Yaşanan çatışmalar nedeniyle 12 kişi gözaltına alınırken, gece boyunca 25 aracın yakıldığı ve bölgede birçok kamu kurumunun tahrip edildiği açıklandı.
Valls, “Güvenlik güçlerine, karakola ve kamu binalarına yapılan saldırılar kabul edilemez. Hukuk devletinde, cumhuriyet düzeninde hiçbir şiddet meşru görülemez” derken, bölge sakinleri ise polisin bilinçli provokasyon yarattığını iddia ediyor. Özellikle son aylarda peçeli kadınlara dönük sokak ortasında üst araması dayatıldığına dikkat çeken bölge sakinleri, “kapalı kadınlarımızın üzerini arayarak onurumuzu kırmak istiyorlar” açıklamasında bulundular.
Benzer bir olay ise geçtiğimiz ay Argenteuil banliyösünde yaşanmıştı. Peçeli genç bir kız üzerinde arama yapmak isteyen polisle semt sakinleri arasında sorunlar, bölgedeki Müslümanları sokağa dökmüştü. Aynı bölgede birkaç gün sonrasında ise sivil-faşist bir grup örtülü hamile bir kadını hastane önünde linç girişiminde bulunmuştu.
Bir taraftan faşist söylem diğer taraftan yabancılarda biriken öfke. Bu iki uç, Fransa’da giderek sivrileşiyor. Polisin yabancılara dönük uygulamaları, saldırganlık ve kışkırtıcılığı içeriyor. Uzmanlar, Fransa’da günlük işlenen suç oranında yaşanan artışın polisin bu tutumunu beslediğini belirtiyor. Bu saldırganlık sadece bununla açıklanabilinir mi! Suç oranında yaşanan patlama, şiddetin ivmesinin sürekli yükselmesi, çözüm üretemeyen siyasetin faşist söyleme sarılması vb, Fransa’da yaşanan buhranın dışa vurumu olarak kendini gösteriyor. Devlet eliyle, 19 milyon işsizlik rakamının açıklandığı bir yerde, bütün bu olayların olmaması bir anormallik olurdu. Hükümet ise bu durumu çözmek için, 100 bin kişilik bir iş edindirme formasyonu konusunda Eylül ayında harekete geçeceklerini ifade ediyor. İş-bilmenin, iş bulmaya yardımcı olup olmayacağı ise muamma… Durumun böyle devam etmesi halinde önümüzdeki aylarda Fransa’nın sokaklarında daha fazla yangınların olması kaçınılmaz gibi gözüküyor…

Yazarın diğer yazıları