UEFA’nınki cinsiyet eşitliği adımı mı?

İlk kez bir kadın hakem finali yönetecek

14 Ağustos’ta İstanbul’da oynanacak UEFA Erkekler Süper Kupa final maçını kadın hakem yönetecek. Stéphanie Frappart’ın düdük çalacağı maç, UEFA’nın erkek kategorisinde bu zamana kadar kadın hakem tarafından yönetilecek en büyük maç olacak.

Hakem Stéphanie Frappart, UEFA’nın erkek kategorisinde bu çapta büyük bir maç yöneten ilk kadın hakem olma unvanını kazanacak.

UEFA’nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda hakemin ve memur ekibinin büyük oranda kadınlardan oluşacağı belirtilirken, tüm ekip tebrik edildi.

Bu gelişme UEFA tarafından tarihi bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Hakem Lale Orta: UEFA bir devrim yarattı

UEFA’nın kadın hakem atamalarını DW’ye değerlendiren Türkiye’nin ilk FIFA Kokartlı kadın hakemi Doç. Dr. Lale Orta, Fransız Frappart’ın başarılı bir yönetim sergilemesi halinde yalnızca Avrupa’da değil, tüm dünyada bir kırılma yaratacağını düşünüyor. İstanbul Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Orta, UEFA’nın ilk defa büyük bir organizasyonun finaline bir kadın hakem ataması yaparak, kadın erkek temelli eşitlik anlamında tüm dünyaya çok önemli bir mesaj verdiğini belirtiyor: “Bence en önemlisi UEFA Hakem Kurulu’nun cesareti ve kadın hakeme eşitlikçi bakış açısı oldu. Böylelikle UEFA’da bir devrim yarattı ve tüm dünyaya bir gönderdiği mesajla kadın hakemlere gereken değerin verilmesini istedi.”

2019 FIFA Kadın’da da finali yönetti

35 yaşındaki Fransız futbol hakemi Stéphanie Frappart, 2009’dan beri FIFA Uluslararası Hakem Listesi’nde yer alıyor.

35 yaşındaki Frappart, geçtiğimiz ay Lyon’da Amerika Birleşik Devletleri ile Hollanda’nın karşılaştığı FIFA Kadınlar Dünya Kupası finalini yönetmiş, 2017 senesinde ise UEFA Avrupa Kadınlar Şampiyonası yarı finalinde Hollanda-İngiltere maçında görev almıştı.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found