Uluslararası güç gönderilmeli

Britanya’da en büyük 15 sendikanın başkanı İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a mektup yazarak, Rojava için bölgeye uluslararası bir gücün gönderilmesini ve hava sahasının kapatılmasını istedi.

ALADDİN SİNAYİC/LONDRA

Britanya’nın en büyük emek örgütleri, Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye işgal saldırılarının durdurulması için Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’a ortak bir mektup gönderdi. Mektupta Türk devletinin saldırılarının soykırım ve etnik temizliğe yol açacağı uyarısı yapıldı.

Ülkenin en büyük 15 sendikasının başkanlarının ortak imzasıyla yayınlanan ortak mektupta DAİŞ’in yeninden toparlanmasını ve büyük tehdit teşkil edeceği de ifade edildi. ‘‘Afrin’de gördüğümüz gibi Türk devletin işgal saldırıları Kürt halkının soykırımına ve etnik temizliğine, bununla beraber DAİŞ’in yeniden toparlanmasına yol açacak” denildi.

Dostumuz ve müttefiğimiz

Açıklamada, ‘‘SDG bizim dostumuz ve müttefikimizdir. Bölgenin istikrarı ve barışı için, yine aynı zamanda DAİŞ’in ortadan kaldırılması için büyük bedeller ödediler. Ve bu ödenen bedeller noktasında Uluslararası toplumun Suriye Demokratik Güçlerine borcu var” ifadelerine yer verildi.

Türk devletinin saldırılarının durdurulması için Birleşik Krallık hükümetine acil harekete geçme çağrısı yapılırken, bölgeye uluslararası güç gönderilmesi ve hava sahasının Türkiye’ye kapatılması çağrısı yapıldı. Sendikalar, ‘‘Eğer Türk işgali durdurulmazsa, SDG bir NATO ordusuna karşı uzun soluklu büyük bir savaşın içine sürüklenecektir. Bu durum büyük bir kaosa ve insanlık dramını da beraberinde getirecektir” uyarısıda bulundu.

Kimler imza attı?

Mektuba şu sendikaların genel sekreterleri imza attı

Len McCluskey: Unite the Union

Tim Roache: GMB union

Dave Ward: Communications Workers Union

Mark Serwotka: Public and Commercial Services Union

Mick Whelan: Associated Society of Locomotive Engineers

and Firemen

Manuel Cortes: Transport Salaried Staffs’ Association

Mary Bousted:  National Education Union

Kevin Courtney: National Education Union

Paddy Lillis: Union of Shop, Distributive and Allied

Workers

Mick Cash: National Union of Rail, Maritime and Transport

Workers

Mike Clancy: Prospect

Ronnie Draper: Bakers Food and Allied Workers Union

Larry Flanagan: Educational Institute of Scotland

Doug Nicholls: General Federation of Trade Unions

tephen Cavalier: Thompsons Solicitors

Yazarın diğer yazıları

    None Found