Umarım Türkiye ile savaşmayız

 Türkiye’nin çetelerle ilişkisinin bulunduğunu dile getiren Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, “Türkiye konusunda sorulması gereken soru şu, asıl amaçları ne? Nusra Cephesi’ni mi koruyorlar?” dedi. Muallim, ülkesinin Türkiye ile bir savaş riskinden de bahsetti.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İdlib’de son günlerde tırmanan gerilimi değerlendirdi. Muallim, Türkiye’yi eleştirerek “Şu an soru şu: Türkiye Suriye’de ne yapmak istiyor? Nusra Cephesi’ni mi koruyorlar?” diye sordu. Muallim, Türk devletinin çeteler aracılığı ile Suriye’de gerçekleştirdiği işgal ve çete gruplarıyla ilişkileri hakkında “Umarım ordumuz Türkiye ile savaşmaz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin girişimiyle Suriye rejimi ve çeteler arasında ateşkes ilan edildiği açıklanmış ancak saatler sonra Zaviye’de bulunun 10’uncu Türk gözlem noktası vurulmuştu. Türk Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun noktaya 35 havan topu attığı belirtmiş ve Suriye’yi tehdit etmişti. Ancak, bu açıklamadan hemen sonra Rusya Savunma Bakanlığı,  Türk gözlem noktasına çetelerin saldırdığı ve Türkiye’nin koordinatları vermesi ve yardım talebiyle birlikte Rus uçaklarının noktaya yakın yerlerde konumlanan çetelere hava saldırısı düzenlendiklerini açıklamıştı.  Bu açıklama Türkiye’yi oldukça zor bir duruma koymuştu. Türk Savunma Bakanlığı söz konusu olayda 3 askerin yaralandığını duyururken, yerel kaynaklar Türkiye’nin desteklediği Ceyş İzze adlı çete grubunun saldırısı ve ardından Rus uçaklarının bombardımanı ile gözlem noktasının tamamen yok olduğu, çok sayıda Türk askerinin öldüğü veya yaralandığını belirtiyor. Geçtiğimiz hafta boyunca İdlib’in güneyi ve Hama’nın kuzeyindeki Türk gözlem noktalarına benzeri saldırılar yapılmıştı.

Çinli  meslektaşıyla görüştü

Geçen haftaki Türkiye ve çetelerinin provokasyonu, Suriye’nin diplomasi faaliyetlerine yansıdı. Suriyeli diplomatlar, Türkiye’nin işgali ve çetelerle olan ilişkisinin, Türkiye-Suriye arasında bir savaş riskini de barındığına parmak basıyor.

Türkiye ile Rusya arasında geçen yıl çatışmasızlık bölgesi ilan edilmesine rağmen gerilimin son günlerde tırmandığı İdlib konusunda Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’den sert bir açıklama geldi. Velid Muallim, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile Pekin’de düzenlediği ortak basın toplantısında, İdlib’de son günlerde iyice kırılgan hale gelen anlaşmayı değerlendirdi.

‘Umarım ordumuz Türk ordusuyla savaşmaz’

Muallim, “Umarız bizim ordumuz ile Türkiye ordusu savaşmaz. İlkeli duruşumuz bu yönde” vurgusu yaptı.  Muallim, İdlib’teki gerilimi şu sözlerle değerlendirdi: “Biz teröristlerle savaşıyoruz, özellikle de Suriye toprağı ve ülkemizin parçası olan İdlib’de. Şu an soru şu: Türkiye Suriye’de ne yapmak istiyor? Türkiye Suriye topraklarını işgal ediyor ve ülkenin belirli bölgelerinde askeri bir varlığı var. Nusra Cephesi’ni mi koruyorlar? Aralarında Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin de bulunduğu belirli terörist güçleri mi koruyorlar?”

Muallim, “Türkiye konusunda sorulması gereken soru şu asıl amaçları ne? Terörist gruplar ve örgütlerle savaşıyoruz. Tüm dünya, savaştığımız kişilerin terörist olduğuna inanıyor” dedi.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found