Umudun büyümesini isterim

Siirt’te 25 yıl sonra gelerek düzenlenen imza günü ve şiir dinletisine katılan Şair Şükrü Erbaş, gündeme ilişkin MA’dan Metin Yoksu’nun sorularını cevaplandırdı.

Kürt kentlerine ilk ziyaretini 25 yıl önce Eğitim Sen’in daveti üzerine yaptığını anlatan Erbaş, 17 saatlik otobüs yolculuğu ile Ankara’dan Siirt’e gelirken 40’a yakın arama noktasından geçtiğini, belirten Erbaş, “Kayıp filminin bir sahnesi gibiydi her şey ve garip gelmişti. Bunu nostalji olsun diye anlatmıyorum. Yabancı bir ülkede işgal edilmiş topraklarda gibiydik ama coğrafya bildiğimiz coğrafya…” dedi.

Ahlakını yitirmiş bir saldırı var 

Erbaş, 1990’lı yıllar ile bugünü karşılaştırıp, devletin Kürt politikasının dünden bugüne değişmediğini dile getirdi. Erbaş, şunları söyledi: “90’lı yıllar Kürtler açısından en acılı tarihlerdir. Bugün ve birkaç yıl geriye gidip baktığımızda şimdiki daha acımazsız, şimdiki daha zalim, bütün ahlakını yitirmiş bir saldırı var. Böyle olmaz. İnsanları sokaklarında, kentlerinde, evlerinde bu kadar taciz edemesiniz. Bu kadar büyük acılar yaşatamazsınız. Nasıl bir devlet olursanız olun buna hakkınız yok. İnsanların binlerce yıllık bir coğrafyasından bahsediyoruz.” Kürtler ve Türkler açısından acil atlatılması gereken bir dönemden geçildiğini vurgulayan Erbaş, nedenini ise “Türklerin en sağcısından sen solcusuna kadar herkes bilmeli ki Kürt halkını kapsamayan hiçbir siyasetin geleceği olmaz. Hiçbir ülkede böyle yıkıcı bir ayrımcılık, insan haysiyetinden vuran bir ayrımcılık bir yere varamaz” sözleriyle açıkladı.

Kimse bir yere gitmeyecek 

Her şeye rağmen umutlu olduğunu söyleyen Erbaş, “Umudun toparlanıp güçlenmesini isterim. Kimse bir yere gitmeyecek, ne Kürtler ne Türkler gidecek. Biz hep birlikte burada yaşayacağız. Ne biri ötekini yenecek ne öteki diğerini yenecek. Polyanacılık gibi görülebilir ama amacım o değil. Hayvanların dilleri ile yaralarını yalayarak iyileştirdikleri gibi biz de aynısını yapmalıyız. Benim bu inancımı hiçbir güç, bu umudu hiçbir siyaset elimden alamaz” dedi.

Aydınların ise yaşananlara ilişkin ses çıkarması gerektiğini vurgulayan Erbaş, son olarak her şeye rağmen kötülük karşısında dik duran aydınların olmasının umut verici olduğunu söyledi.

SİİRT

Yazarın diğer yazıları

    None Found