Umutsuzlukla beslenen SAÐ!

Fransa Gündemi

İspanya Kralı VI. Felipe, Fransa ziyareti gerçekleştirdiği saatlerde İspanya’nın Barcelona kentinden Salı günü Almanya’nın Düsseldorf kentine gitmek için havalanan uçak, Fransa’nın güneyindeki İtalya sınırına yakın Seyne-les Alpes kasabası yakınlarında düştü. Alman Lufthansa Havayolları’na ait Germanwings havayolu şirketinin Airbus A320 tipi uçağı, 6 mürettebat ve 144 yolcu taşıyordu. Kazadan kurtulan olmadığı şuana kadar yaşanan sonuçlardan görülüyor. Yaşanan kazanın ardından İspanya Kralı Fransa ziyaretini iptal ederek ülkesine dönerken, Fransa kaza noktasında olağanüstü hal ilan etti. Bölgede arama-kurtarma çalışmalarının yanı sıra kazanın nedenine dair araştırmalar sürüyor.

Fransa gündemi uçak kazasıyla sarsılırken, Pazar günü yapılan İl Meclis seçimleri birinci turunun sonuçları Fransa siyaseti açısından önemli sonuçlar ortaya koydu. Önümüzdeki Pazar günü ikinci turu yapılacak İl Meclis seçimlerinin sonuçları şimdiden Halk Hareketi Partisi (UMP) başkanı Nicolas Sarkozy’nin yeniden 2017 seçimlerinde sahneye çıkacağını gösteriyor. İl Meclis seçimlerinin ilk turunda yüzde 29,5 oyla zirveye çıkan UMP ve başkanı Nicolas Sarkozy’nin 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en güçlü aday olduğu birçok gazetenin manşetine taşındı.

 Seçimlerin ikinci galibi ise Ulusal Cephe Parti lideri Marine Le Pen oldu. Aldığı yüzde 25 oy oranıyla bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de ikinci parti olma yolunda hızla ilerliyor. Sol ise güç kaybetmeye devam ediyor. Sosyalist Parti yüzde 21, diğer sol partiler yüzde 6 ve Yeşiller yüzde 2,2 oyla, 29 Mart Pazar günü yeniden seçim yarışına girecek. Pazar günü birçok bölgede aşırı sağ parti Le Pen’in karşısına UMP ve diğer sol bileşenlerin oluşturduğu ittifakların çıkması bekleniyor. Sonuç, küçük seçim hileleriyle kimi yerelliklerde değişse de sağın zaferini gizleyelemeyecek düzeyde kalacak.

Le Pen’in mevcut yükselişi birçok siyaset bilimci tarafından UMP’yi yeniden iktidara taşıyacak kilit olarak değerlendiriliyor. Mevcut seçim sonuçları 2002 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini dönemini akla getiriyor. 2002 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında ikinci tura, Le Pen ve Chraque kalmıştı. Le Pen’in kazanmaması için sol da dahil bütün muhalif güçler Chraque’ı zorunlu olarak Cumhurbaşkanlığı koltuğuna taşımıştı. Sosyalistlerin Sarkozy’yi siyaset alanından bütünüyle devre dışı bırakmak için birdizi hamle geliştirdi. Bunların başında Sarkozy Cumhurbaşkanı olduğu dönemde yaşanan yolsuzluklara dair birçok soruşturma dosyası geliyor. Söz konusu soruşturmalar kapsamında siyaset yasağı bile göndeme geldi. Mevcut kriz döneminde Fransa burjuvazisinin ihtiyaçlarını görecek alternatif bir lider profili ortaya çıkarılmadığı için Sarkozy tekrar üzerinde uzlaşılan sağ lider olarak piyasaya sürüldü.  

Fransa’da önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Le Pen ve Sarkozy’nin kapışması bekleniyor. Söz konusu durumda giderek prestij kaybeden solun ise mevcut oylarını Le Pen’e karşı Sarkozy için kullanması muhtemel bir sonuç olarak ortada duruyor. Bütün bu hesaplara yön veren ise sandık başına giden yüzde 50 seçmen oldu. Bir önceki seçimlerde olduğu gibi halkın yüzde 50’sı sandık başına gitmedi. 

Halkın seçim sandığına gitmemesinin nedenleri arasında öne çıkan iki önemli sonuç ise; siyasi partilerden beklentisizlik ve mevcut sosyal ve ekonomik politikalara tepki! Halkın iktidarlardan beklentisizliği sağı büyütürken, solun politikasızlığı ise halkın beklentisizliğini yarattı.

Yazarın diğer yazıları