Utanmalısın Trump!

İngiltere Gündemi

Başbakan Theresa May’in geçen haftaki Washington gezisi ve Amerika’nın yeni Başkanı Trump ile kurduğu pozitif diyalog tepki toplamaya devam ediyor. Washington seyahati sonrası İngiliz kamuoyunun May’e gösterdiği tepkinin benzerini bu hafta Avrupalı liderler gösterdi.

Nüfusunun çoğu Müslüman olan 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini bloke eden kararnamesine tepkinin yanı sıra Donald Trump’in anti-AB söylemlerinden dolayı Avrupalı liderleri arasında Trump’a büyük bir tepki oluşmuştu. Ayrıca Başbakan May’in Trump’ın anti-EU söylemlerini görmezden gelip iyi ilişkiler kurma konusunda ısrar etmesi Avrupalı liderlerini epey kızdırdı. Akdeniz’den kaçak yollarla girişin engellemesi ve AB’nin geleceğini konuşmak için Malta’da gerçekleşen AB zirvesinde ana konu Trump idi. İngiltere’nin Trump ile olası müttefikliğinin daha da güçlenecek olması da bir hayli tepki topladı. May’in Amerika ve Avrupa arasında bir köprü işlevi olma fikri Malta’daki zirvede sıkça eleştirildi ve ‘Trump ile bir gelecek düşünülemez’ şiarı ortak bir şekilde dillendirildi. 

Görünüşe göre Başbakan Theresa May ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson dışında Britanya’daki çoğu kişi Trump’tan nefret ediyor. Trump daha seçim öncesi yaptığı ırkçı kampanyalarla Britanya’da tepkileri üzerine epey bir çekmişti. Asıl memleketi İskoçya’dan bile sert eleştiriler almıştı. 

Müslüman 7 ülkenin vatandaşlarının vizelerine koyduğu kısıtlama ile birlikte tepkiler, iyice arttı. İngiltere’de, Trump’ın bu yıl içinde yapması planlanan ziyaretin iptal edilmesini isteyen bir dilekçeye üç gün içinde 1 milyonu aşkın imza atıldı. Bir dilekçenin parlamento gündemine alınması için 100 bin imzalı olması yetiyor dolayısıyla parlamentoda tartışılmaya sunulacak. Trump’a karşı politikalar yürütmede başı İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn çekiyor. 

Cumartesi günü Trump’a karşı geniş çaplı bir protesto düzenlendi. Amerika konsolosluğunun önünde başlayan yürüyüş İngiltere meclisine kadar devam etti. Protestoda tek bir ağızdan Trump için ‘Shame on you’ (Yazıklar olsun sana) şeklinde sloganlar atıldı. Okullarda Trump’ınkine benzer kadın, göçmen ve Müslüman karşıtı söylemlerine karşı öğrencileri bilgilendirmek için öğretmenlere bir çağrıda bulunuldu.

Trump’ın 7 Müslüman ülkeye getirilen yasak kararnamesinin ırkçılığı ve terörizmi daha da artıracağına inanılıyor ki ne fayda. Başbakan May, kamuoyunun istekleri ve şikayetlerinin tersine davranmaya umarsızca devam ediyor. Avrupa’nın bıraktığı boşluğu Amerika ve Türkiye ile doldurmaya çalışıyor.

Yazarın diğer yazıları