Uyuşturucu ticareti yapan rütbeli asker operasyonu genişletildi: 30 gözaltı

Lice Merkez Jandarma Karakol Komutanı’nın da aralarında bulunduğu 4 rütbeli askerin uyuşturucu ticaretinden tutuklanmasının ardından başlatılan operasyon kapsamında 30 kişi gözaltına alındı. HDP’li milletvekili konuyu İçişleri Bakanı’na sordu.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Merkez Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş M. ve 3 uzman çavuşun, Sur Mermer Karakolu arama noktasında uyuşturucuyla yakalanmasından sonra başlatılan operasyon kapsamında 30 kişi gözaltına alındı.

Tutuklanan Başçavuş M. ve 3 uzman çavuşun ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınan rütbeli askerlerin verdikleri ifadelerde, uyuşturucu ticaretini daha önce de yaptıkları, hammadde sağlayanlarla ilişkileri ve kimlerle yaptıklarına dair bilgiler verdiği belirtildi.

Uyuşturucu ticareti yapan rütbeli askerlerin sorgularında, uyuşturucu sevkiyatının askeri araçlarla yapmaları nedeniyle kontrol noktalarında rahatlıkla geçtiklerini belirterek, uyuşturucu ağının sadece Lice’yle sınırlı olmadığı bilgisini verdi.

İçişleri Bakanlığı’na soruldu
Konuya ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Beştaş önergesinde, şu ifadelere yer verdi: “Diyarbakır’ın Lice Merkez Jandarma Karakol Komutanı’nın da aralarında bulunduğu 4 rütbeli asker, uyuşturucu ticareti yaptıkları gerekçesiyle Mermer Jandarma Karakolu’nca gözaltına alınmış ardından çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmışlardır. Lice Merkez Jandarma Karakol Komutanı ve 3 uzman çavuşun içinde bulunduğu araç, Diyarbakır istikametine seyir halindeyken, Sur ilçesine bağlı Mermer Jandarma Karakolu kontrol noktasında durdurulmuş ve dört askeri gözaltına alan jandarma ekipleri, araçta detaylı arama yapmıştır. Yapılan aramada, aracın bagaj kısmında yaklaşık 8 kilo esrar ele geçirilmiştir. Askerlerin, Lice’den aldıkları esrarı Batı illerine sevk etmek üzere yola çıktıkları iddia edilmektedir.”

Beştaş, şu soruların yanıtlanmasını istedi:
“* Lice Merkez Jandarma Karakol Komutanı’nın da aralarında bulunduğu 4 rütbeli asker, operasyon kapsamında yakalanan 8 kilogram civarındaki uyuşturucu madde ile ne yapmayı planlamaktaydı. Bu konuda elde edilen bulgular nelerdir?

* Uyuşturucu maddelerin Batı illerine aktarımı bizzat Lice Jandarma Karakolu Komutanı tarafından mı gerçekleştirilmekteydi?

* Bakanlığınıza bağlı Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olarak görev yapanların uyuşturucuyla anılmasının izahı nedir?

* Bakanlığınızın uyuşturucu suçlarına yönelik başlattığı mücadele kapsamında yürütülen çalışmaları, birimlerinizde görev yapanların bu suça bizzat dahil olduğu nazara alındığında başarıya ulaşması mümkün olabilecek midir?”

MA/DİYARBAKIR

Yazarın diğer yazıları