Vicdan ittifakı

Hicri İZGÖREN – [email protected]

Dünyada başka bir örneği görülmüş değil… Belediyelerine kayyım atanmış, milletvekilleri, belediye eşbaşkanları dahil on bini aşan partili hapse atılmış bir parti düşünelim. Düşünelim cumhurbaşkanı adayı bile seçim çalışmalarını hücrede yürütmeye çalışıyor.

Yani bu durum bu partiye oy vermiş 6 milyon seçmenin de hapsedilmesi anlamına geliyor.

Demokrasiden, demokratiklikten söz ediliyor ama bırakın seçim sonrasını daha seçime giderken bile bu kavramların başına ‘anti’yi eklemede sakınca görmüyor. Bu ‘anti’ dönüp dolaşıp Kürdün başına bela oluyor anti-Kürt siyasetini oluşturuyor.

Seçim barajını kaldırmayan partiler hem iktidar hem muhalefet cenahında kimi partilerin baraja takılmaması için ittifaklar kuruyor ama aralarına HDP’yi almıyor.

Yani hem cumhur hem millet ittifakında yer alan tüm partiler için baraj yüzde 0 ama HDP için yüzde 10.

Tüm oyunlar HDP’nin dışlanması, baraja takılması üzerine kuruldu. Meclis çoğunluğunu elde edebilmenin ince hesaplarını yapan millet ittifakı HDP’nin baraja takılmasının iktidara en az 70-80 milletvekili kazandıracağını nedense hesaplayamıyor ya da hesaplıyor da mevzubahis olan Kürtlerin dışlanması ve iblisleştirilmesiyse gerisi teferruat.

***

Evet. Kürtler söz konusu olduğunda her iki ittifakın da biribirinden yok farkı. Çünkü iki cenah da milliyetçi ve milliyetçiler milliyetçilere karşı yarışıyor.

Türkiye’de gelenek halini almış bir durumdur bu. Onlar bu konuda kendilerini her dem mecbur ve mahkum ederler ikiyüzlülüğe.

Muhalefet ittifak yaparken vicdanı aklı ve izanı dışladı…Vicdanla ittifak yapmak da HDP’ye kaldı.

“Yanlış, eğri, kötü bir uygulamanın, bir sabit fikir peşinde gitmeyi, kör nefsine ve hatta zulme bayraktarlık etmeyi yaşamın sanki bir gereği ve hatta gerçeği olarak görmeye başladığımız bir dünya… Dünyanın bu katılaşmış ve kalıplaşmış görünümünden sıyrılın. Kendinizle, öz kimliğinizle buluşun. Asla unutmayın ki; her işimizde, her tavrımızda, her uygulamamızda içimizdeki en güçlü tanık vicdanımızdır.” Der Hanri Benazus.

Millet ittifakına özellikle CHP’ye oy vereceklerden kimi demokrat ve solcuların aklını da yedeğine alıp bu vicdan ittifakına oy vermeleri rasyonel bir davranış olarak bazı şeylerin değişmesine önayak olacaktır.

Hayat ve olaylarla ilgili bütün düşüncemiz bir haritaya benzer. Bu hayat arazisindeki zihin haritamızda ya bir pusula kullanır yol alır ya da zifiri karanlıkta yolda kalırız.

Oynanan oyunlarda kurallar değiştirilse de fark etmez. Aslolan oynanan oyunları bozmaktır.

Düşünmek insana verilmiş bir nimettir. Lamı cimi yok, her şey ayan beyan orta yerde duruyor. Oyun bozulacaksa HDP’nin barajı aşmasıyla mümkün olacaktır.

***

Siyaseten her türlü oyunun her tarafı çepeçevre kuşatmış olduğu bir süreçte insani ve vicdani olanı korumanın yolunun şairin de dediği gibi devam etmek adına direnmekten geçtiğini unutmamalıyız.

“… Açlıkları yoklukları kırımları hatırla

Örneğin sensiz olmak ömrümün bir akşamında

Bir bölgeden birine giden orduları uçaklarla

Yalanlar ihanetler karmakarışık limanlar

İki şeyin apansız karşı karşıya geldiği dünyada

ben simdi diyorum ki buna inanmak gerek

bir susamı boyuna sulamak umutsuzluğu

ve direnmek hep direnmek devam etmek adına…”

Yazarın diğer yazıları